Muammar Kaddafi był najbogatszym człowiekiem świata. Inni dyktatorzy niewiele gorsi - jak wielkie są ich majątki?

Przez dziesiątki lat rządzenia krajem majątki dyktatorów na całym świecie rozrosły się do astronomicznych rozmiarów. W gromadzeniu gigantycznych majątków pomógł im przede wszystkim brak jakiejkolwiek kontroli, dzięki czemu dyktatorzy zamiast wpłacać pieniądze do skarbu państwa, chętnie wysyłali je na swoje prywatne konta na całym świecie. Najlepszym przykładem jest zabity w ubiegłym tygodniu libijski dyktator Muammar Kaddafi, który według najnowszych wyliczeń był najbogatszym człowiekiem świata z majątkiem szacowanym na ponad 200 miliardów dolarów. Oto poczet najbogatszych dyktatorów świata

Muammar Kaddafi

Choć początkowo majątek Kaddafiego wyceniany był na 70 mld dolarów, to z ostatnich danych opublikowanych przez "Los Angeles Times" wynika, że nieżyjącemu już Kaddafiemu udało się zgromadzić blisko 200 mld dolarów. Oznacza to, że Kaddafi przed śmiercią był najbogatszym człowiekiem świata, posiadając majątek ponad trzy razy większy od meksykańskiego potentata telekomunikacyjnego Carlosa Silm Helu- dotychczas uznawanego za najbogatszego człowieka.

Na majątek Kaddafiego składały się środki na prywatnych kontach, nieruchomości czy inwestycje na całym świecie. Jak udało mu się zgromadzić tak wielkie środki? Przez ostatnich 41 lat zarządzał największymi złożami ropy w Afryce. Środki, które wpływały do Centralnego Banku Libii, były w łatwy sposób wypłacane przez dyktatora i lądowały na jego prywatnych rachunkach. Kaddafi wydawał także państwowe pieniądze, aby zyskać przychylność wśród innych przywódców regionu.

Większość pieniędzy Kaddafi lokował w innych krajach za pośrednictwem państwowych instytucji takich jak Centralny Bank Libii, Libijski Bank Zagraniczny czy Libyan National Oil Corp. Z najnowszych informacji wynika, że sam dyktator i jego rodzina mieli nieograniczony dostęp do pieniędzy, którymi obracały te organizacje.

Libijski dyktator inwestował pieniądze na całym świecie: w USA na bankowych kontach i w formie inwestycji Kaddafi zostawił ponad 37 miliardów dolarów. We Francji, Niemczech, Włoszech i Wielkiej Brytanii całkowita wartość inwestycji i aktywów złożonych przez Kaddafiego wyniosła ponad 30 miliardów dolarów, chociaż podejrzewa się, że ta kwota może być przynajmniej dwa razy większa.

Obecnie większość zagranicznych kont Kaddafiego jest zamrożona i trwają starania, aby przekazać te pieniądze na rzecz nowego, tymczasowego rządu Libii. Jednak jak wynika z raportu ONZ, będzie to żmudny proces, którego realizacja może potrwać nawet kilka lat.

Hosni Mubarak

Były prezydent Egiptu przez lata rządzenia uzbierał około 70 mld dolarów. Pieniądze Mubaraka ulokowane są na kontach w Szwajcarii i Wielkiej Brytanii, a także w nieruchomościach Nowym Jorku, Londynie i Los Angeles. Po obaleniu dyktatora jego konta zamroziła Szwajcaria. Także egipskie aktywa rodziny Mubaraków są zamrożone.

W Egipcie Mubarak i jego synowie są oskarżeni o korupcję, a byłemu prezydentowi zarzuca się ponadto współodpowiedzialność za śmierć około 850 opozycjonistów.

Mohammed Suharto

Nieżyjący już indonezyjski przywódca zgromadził 35 mld dolarów przez 31 lat rządzenia. Problemy gospodarcze kraju przyniosły obalenie dyktatora w 1998 roku. Suharto oskarżony został o zdefraudowanie 440 mln dolarów. Do tego zaledwie kilka dni po obaleniu przywódcy, przelał on na 9 mld dolarów z konta w Szwajcarii do Austrii.

Ze względu na zły stan zdrowia dyktatora postępowanie sądowe zostało zakończone, a Suharto w kilka lat później zmarł.

Abdullah ibn Abd al-Aziz as-Saud

Majątek króla Arabii Saudyjskiej szacowany jest na 21 mld dolarów. Przywódca zarządza od lat największymi złożami ropy naftowej na świecie. Szejk raczej nie lubi oszczędzać, a o skali przepychu, w jakim żyje świadczy choćby to wydarzenie: w listopadzie ubiegłego roku 85-letni Abdullah z powodu wypadnięcia dysku poleciał na leczenie do Nowego Jorku. W podróży towarzyszyły mu trzy samoloty, a po wylądowaniu konwój z królem liczył 40 samochodów, w tym połowa z nich wiozła wyłącznie bagaże. Leczenie odbyło się w szpitalu prezbiteriańskim w Nowym Jorku, a na czas pobytu Abdullah wynajął cały blok szpitala.

Król Abdullah jest znany ze swojej działalności charytatywnej. Sfinansował on m.in. operację rozdzielenia polskich bliźniaczek syjamskich.

Hassanal Bolkiah

Sułtan Brunei, którego majątek wyceniany jest na 20 mld dolarów, jest posiadaczem największego domu jednorodzinnego na świecie. Pałac Istana Nurul Iman liczy 250 łazienek, meczet na 1500 osób i garaż na 110 samochodów. W rezydencji sułtana wiszą 564 żyrandole. Hassanal Bolkiah jest znanym miłośnikiem motoryzacji. W jego kolekcji znajduje się 1900 samochodów - w tym kupiony za 14 mln dolarów kabriolet Rolls-Royce'a.

Szejk Mohammed bin Zayed Al Nahyan

Właściciel klubu piłkarskiego Manchester City dysponuje majątkiem sięgającym 20 mld dolarów. Lider Zjednoczonych Emiratów Arabskich i władca Abu Dhabi stracił ostatnio na giełdzie około 5 mld dolarów. Mimo to jego sześciopiętrowy pałac na Seszelach jest w trakcie realizacji, a specjalnie do tego przedsięwzięcia ściągniętych zostało kilkuset pracowników z południowej Azji.

Sheikh Hamdan bin Mohammed bin Rashid al Maktoum Sheikh Hamdan bin Mohammed bin Rashid al Maktoum fot. wikipedia/ Crative Commons license

Szejk Mohammed bin Rashid Al Maktoum

Majątek arabskiego szejka, emira Dubaju, premiera i wiceprezydenta Zjednoczonych Emiratów Arabskich sięga 15 mld dolarów. Rashid Al Maktoum marzył o stworzeniu z miasta jednego z najważniejszych ośrodków finansowych świata i lidera gospodarczego regionu. Wielkie inwestycje mocno zadłużyły Dubaj, który półtora roku temu znalazł się na krawędzi bankructwa i był zmuszony do pożyczania środków od członków Zjednoczonych Emiratów Arabskich.

Szejk Al Maktoum jest jednym z największych właścicieli koni wyścigowych na świcie. Posiada 68 wyścigowych ogierów rozsianych po całym świecie

Zine el-Abidine Ben Ali Zine el-Abidine Ben Ali Fot. Hassene Dridi/AP/edycja: Gazeta.pl

Ben Ali

Rządzącemu Tunezją przez 23 lata prezydentowi udało się zgromadzić majątek sięgający 5 mld dolarów. Podczas szturmu na jego pałac w styczniu tego roku Ben Ali w popłochu opuścił Tunezję i uciekł do Arabii Saudyjskiej. Żonie byłego prezydenta udało się wywieźć z kraju 1,5 tony złota wartej około 45 mln euro. Ben Ali jest właścicielem nieruchomości we Francji. Z nieoficjalnych informacji wynika, że w jednym ze swoich pałaców w Tunezji trzymał w sejfie 100 mln dolarów w gotówce.

Fidel Castro

Magazyn "Forbes", który podał, że majątek Castro wynosi 900 mln dolarów, natychmiast został oskarżony przez samego dyktatora. Przywódca Kuby zaprzecza wszystkim doniesieniom odnośnie jego wielomilionowego majątku. Prowadzone wyliczenia biorą jednak pod uwagę wartość państwowych firm, których właścicielem jest Fidel Castro.

Teodoro Obiang Nguema Mbasogo

Przywódcy Gwinei Równikowej udało się zgromadzić majątek sięgający 600 mln dolarów. W 2003 roku wypłacił on 500 mln dolarów ze skarbu państwa i przelał na prywatne konta rodziny. Nguema Mbasogo czerpie wielkie zyski z kontroli złóż ropy naftowej. Aż 70 proc. obywateli Gwinei Środkowej żyje za mniej niż 2 dolary dziennie.

Więcej o:
Copyright © Agora SA