Nie tylko Jobs - czyli poczet wielkich innowatorów biznesu

W biznesie nie brakuje osób, którym zawdzięczamy równie wiele co Jobsowi. Ich innowacje, rozwój dostępu do informacji czy technologii ułatwia życie, a także sam biznes. Oto lista wielkich innowatorów biznesu

Sir Richard Branson

Twórca i właściciel jednej z najlepiej rozpoznawanych firm na świecie - Virgin. Obecnie koncern Virgin Group zrzesza około 350 firm na całym świecie. Roczne przychody koncernu sięgają ponad dziesięciu miliardów dolarów. W ofercie koncernu jest niemal wszystko - od muzyki, transportu powietrznego i lądowego, strojów ślubnych, napojów, telefonów komórkowych, paliwa po usługi finansowe.

W przyszłym roku Virgin uruchomi pierwsze loty w kosmos. Na taką podróż czeka już 450 pasażerów z 21 krajów, którzy zapisywali się od 2004 roku. Za tę przygodę będą musieli zapłacić 200 tys. dolarów. Cały lot ma trwać około 2,5 godz., z czego przez 5 min będzie można doświadczyć nieważkości i podziwiać przez okna widoki Ziemi, które do tej pory były zarezerwowane tylko dla kosmonautów.

W ostatnim czasie za punkt honoru Branson postawił sobie stworzenie najszybszego samolotu na świecie. Jego celem jest oferowanie lotów z Londynu do Los Angeles w czasie kilka razy krótszym od obecnego.

Elon Musk

Przez wielu analityków uważany za nowego Steva Jobsa. Jest prezesem firmy Tesla Motors, która wiąże przyszłość z rewolucją w motoryzacji. Musk stworzył Model S, który określany jest jako bezkompromisowy i zostanie udostępniony w następnym roku. Na jednym ładowaniu akumulatorów ma przejechać około 300 mil i kosztować poniżej 50 tys. dolarów.

Zdaniem analityków rynku motoryzacji Musk jest takim samym innowatorem jak Jobs w branży elektronicznej.

Elon Musk jest także założycielem Space Exploration Technologies. Firma zajmuje się projektowaniem i konstruowaniem rakiet nośnych do pojazdów kosmicznych. Celem, który postawił sobie Musk, jest 100-krotne zmniejszenie kosztów lotów w kosmos.

Larry Page

To jeden ze współtwórców  i obecny szef wyszukiwarki Google - wciąż najpopularniejszej na świecie, z którą zetknął się prawie każdy kto używał w życiu komputera. Jednym z większych sukcesów koncernu w ostatnim okresie było uruchomienie portalu społecznościowego Google plus. Choć wielu ekspertów nie wierzyło, że ktokolwiek będzie w stanie zagrozić Facebookowi, to już od pierwszych tygodni mówiono głośno o sukcesie nowego portalu, który obecnie liczy kilkadziesiąt milionów użytkowników na całym świecie.

Innym, wielkim sukcesem Larryego Pagea i Google jest system Android. Ten największy konkurent Apple'a na rynku zrzesza coraz większą liczbę użytkowników na całym świecie. System operacyjny Android montowany jest m.in. w urządzeniach Samsung i HTC. Obecnie aż 48 proc. smartfonów na rynku wyposażonych jest w system Android.

Lee Iacocca Lee Iacocca www.gazeta.pl

Lido A. Iacocca

Powszechnie znany jako Lee Iacocca, amerykański menedżer przemysłu samochodowego, prezes Forda i Chryslera, jest jedną z największych postaci w świecie motoryzacji. Iacocca został po 32 latach pracy i 8 latach szefowania wyrzucony z pracy przez Henryego Forda juniora. Jako prezes Forda do dziś kojarzony jest z Mustangiem, który za jego panowania wprowadzony został na rynek. Oprócz lat spędzonych w koncernie Ford, Iacocca uznawany jest za tego, który uratował Chryslera od bankructwa, stając się symbolem amerykańskiego człowieka sukcesu.

Michael Bloomberg

Michael Bloomberg jest 108. burmistrzem Nowego Jorku. Nie jest to jednak jego największe osiągnięcie w karierze. Bloomberg jest szefem koncernu Bloomberg LP i jednym z najbogatszych Amerykanów. Jego firma znana jest przede wszystkim ze zbierania, analizowania i sprzedawania informacji finansowych. Bloomberg LP zajmuje się dostarczeniem informacji finansowych za pomocą systemów komputerowych dla podmiotów biznesowych z Wall Street.

Jack Welch Jack Welch Fot. NEAL HAMBERG AP

Jack Welch

Uważany jest za jednego z najsłynniejszych menedżerów w historii. W latach 1982-2001 był dyrektorem generalnym General Electric - jednego z największych koncernów na świecie. Swoją historię w GE rozpoczął w 1960 roku jako inżynier, by po 21 latach zostać najmłodszym dyrektorem generalnym w historii firmy. Podczas jego prezesury wartość rynkowa General Electric wzrosła z 14 do 400 mld dolarów.

W 2000 roku magazyn Fortune przyznał Welchowi tytuł Menedżera Stulecia. Tygodnik Time w tym samym roku wybrał Welcha Człowiekiem Roku. W 2005 roku w głosowaniu czytelników biznesowego magazynu Fast Company uznany został za najbardziej wpływowego CEO w ostatnim dwudziestoleciu.

Bill Gates w Indiach fot. REUTERS/FAYAZ KABLI Bill Gates w Indiach fot. REUTERS/FAYAZ KABLI Bill Gates w Indiach fot. REUTERS/FAYAZ KABLI

Bill Gates

Najbogatszy człowiek w USA i drugi na świecie jest jednym z inicjatorów oddawania majątków przez miliarderów na cele charytatywne. Sam przekazał na te cele 30 mld dolarów.  Gates wciąż pozostaje jednak najbardziej znany jako prezes i główny architekt oprogramowania Microsoft.

Oprócz prowadzenia działalności biznesowej, miliarder kieruje jedną z najbardziej wpływowych fundacji charytatywnych, która walczy m.in. z gruźlicą i polio. Gates wzywa również do zwiększenia wysiłków w rozwoju szczepionki przeciwko AIDS, a także wspiera badania nad odpornymi na susze zbożami, które mogłyby ograniczyć głód wśród najuboższych.

Rupert Murdoch w Londynie, 12 lipca 2011 r. Rupert Murdoch w Londynie, 12 lipca 2011 r. Fot. ANDREW WINNING REUTERS

Rupert Murdoch

Murdoch jest właścicielem jednej z największej na świecie korporacji prasowej, telewizyjnej i wydawniczej - News Corp.

W rękach Ruperta Murdocha jest m.in. brytyjski The Sun, The Times czy The Sunday Times. Ale ambicje biznesmena były zawsze znacznie większe i wiązały się z wejściem na amerykański rynek medialny. Udało mu się to w 1973 roku, gdy do swoich tytułów Murdoch dołączył San Antonio Express-News. Wkrótce potem koncern Murdocha założył tabloid Star, a w 1976 przejął New York Post.

Aby zgodnie z prawem móc zostać właścicielem amerykańskich stacji telewizyjnych, Murdoch zrzekł się australijskiego obywatelstwa i przyjął amerykańskie. Kupuił wytwórnię filmową 20th Century Fox, a wkrótce potem Satellite Broadcasting - BSkyB. Pod koniec 2003 roku News Corp. przejął platformę cyfrową DirecTV za 6,6 mld dolarów, a w 2007 r. kupił za pięć miliardów dolarów The Wall Street Journal.

Ostatnio Murdoch zmuszony został do zamknięcia brytyjskiego tabloidu News of the World, którego wydawcy i dziennikarze oskarżeni zostali w tzw. aferze podsłuchowej.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.