Komisja bankowa z zarzutami prokuratora

Kto będzie pracował w komisji śledczej bankowej, która ma być reanimowana w marcu? Prokurator chce postawić zarzuty dwóm posłom z komisji

Komisja śledcza bankowa miała tropić nadużycia w sektorze bankowym. Na razie prokuratorzy podejrzewają o przestępstwa samych śledczych. Prokuratura Apelacyjna w Krakowie wystąpiła do Sejmu o uchylenie immunitetu posłance Małgorzacie Ostrowskiej (SLD). - Z naszych ustaleń wynika, że pani poseł przyjęła 155 tys. złotych łapówki od Piotra K., jednego z biznesmenów zamieszanych w aferę paliwową - mówi prokurator Jerzy Balicki, rzecznik krakowskiej apelacji. Piotr K. zwany królem Sztumu miał w 2001 r. dać łapówkę Małgorzacie Ostrowskiej w zamian za ułatwienie przejęcia nieruchomości koło Malborka.

Ostrowska zapewniała wczoraj, że jest niewinna: - Nigdy nie zeznawałam w sprawie afery paliwowej, nigdy nie byłam w nią wmieszana, nigdy nie brałam żadnych łapówek. Jeśli Sejm zgodzi się uchylić posłance immunitet, może ona trafić za kratki. We wniosku prokuratury jest prośba o wydanie zgody na tymczasowe aresztowanie.

Jeszcze w grudniu krakowska prokuratura okręgowa wystąpiła do Sejmu z wnioskiem o uchylenie immunitetu posłowi Tomaszowi Szczypińskiemu, śledczemu z PO. Sprawa sięga końcówki lat 90., gdy Szczypiński był wiceprezydentem Krakowa. Miał zgodzić się na transakcję, na której gmina straciła przeszło 3,5 mln złotych. - Chodzi o zakup działek od dwóch krakowskich biznesmenów - mówi Bogusława Marcinkowska, rzecznik krakowskiej prokuratury okręgowej. - Gmina kupiła ziemię, wiedząc, że najprawdopodobniej będzie musiała oddać ją prawowitym właścicielom, którym zabrano te grunty po wojnie. W czasie transakcji toczyło się już postępowanie administracyjne w sprawie zwrotu tych gruntów.

Prokuratura ujawniła toczące się w sprawie Szczypińskiego śledztwo w czasie kampanii samorządowej, gdy startował na prezydenta Krakowa. Poseł twierdził, że jest niewinny, a śledztwo to szukanie haków na politycznych przeciwników.

Według przewodniczącego komisji śledczej Artura Zawiszy (PiS) to kluby parlamentarne powinny podjąć decyzję o wycofaniu swoich posłów z komisji. - Żeby komentować sprawę, muszę zapoznać się z zarzutami - mówi szef SLD Wojciech Olejniczak. - Jeśli zarzuty we wniosku o uchylenie immunitetu się potwierdzą, pani Ostrowska powinna zawiesić swoją aktywność polityczną.

Szef Klubu Parlamentarnego PO Bogdan Zdrojewski: - Poseł Szczypiński ma w przyszłym tygodniu ustosunkować się do wniosku o uchylenie immunitetu. Wtedy podejmiemy decyzję o jego przyszłości politycznej.

Jeszcze w lutym komisja regulaminowa ma zakończyć prace nad projektem uchwały o komisji śledczej. W marcu ma zająć się nim Sejm. Poprzednią uchwałę we wrześniu w części uchylił Trybunał Konstytucyjny, uznając, że zakres prac komisji nie został określony. Choć komisja nie zbiera się od października, jej czteroosobowe prezydium pobiera diety.

Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.