Zawisza: Banki żerują na milionach klientów

Komisja śledcza rozważa dziś, jakimi sprawami się zająć. Prywatyzacja Pekao SA i jego fuzja z BPH, prywatyzacje Banku Handlowego i Wielkopolskiego Banku Kredytowego, oraz powstanie BIG Banku Gdańskiego - tym wszystkim najpewniej zajmie się bankowa komisja śledcza. Wiadomo już, że wbrew posłowi LPR Szymonowi Pawłowskiemu na razie nie będzie apelu do Leszka Balcerowicza, by podał się do dymisji

Prywatyzacja Pekao SA i jego fuzja z BPH, prywatyzacje Banku Handlowego i Wielkopolskiego Banku Kredytowego, oraz powstanie BIG Banku Gdańskiego - tym wszystkim najpewniej zajmie się bankowa komisja śledcza. Posłowie dyskutują o zakresie prac komisji. Swoje wnioski przedstawiają poszczególnie członkowie komisji

Poseł PiS Artur Zawisza wniósł o zbadanie prywatyzacji Banku Handlowego i Pekao SA oraz działalności urzędów nadzorujących działalność bankową. Przewodniczący bankowej komisji śledczej złożył także wniosek o zbadanie fuzji Pekao SA z BPH. Zawisza wskazał na liczne nieprawidłowości i wątpliwości, jakie pojawiają się we wszystkich tych sprawach. Szef komisji chce zbadać także działalność urzędów państwowych odpowiedzialnych za ochronę konkurencji i konsumentów. Podkreśla, że ceny za usługi bankowe w Polsce należą do najwyższych w Europie, a banki dzięki temu stały się "oligarchiczną strukturą, żerującą na interesach milionów klientów".

Adam Hofman z PiS wniósł o zbadanie okoliczności powstania i prywatyzacji BIG Banku Gdańskiego, który jak podkreślał powiązany jest z czołowymi politykami lewicy - Aleksandrem Kwaśniewskim, Leszkiem Millerem i Markiem Siwcem.

Szymon Pawłowski z LPR , który na początku obrad chciał, by komisja wezwała Leszka Balcerowicza do ustąpienia z funkcji prezesa NBP, chce badać wątki związane z jego osobą. Według polityka, od kilku lat zachodzi konflikt interesów między decyzjami Balcerowicza a fundacją CASE, którą kieruje żona prezesa banku centralnego. Zdaniem Pawłowskiego, oboje powinni w pierwszej kolejności zeznawać przed komisją.

Wcześniej, podczas dyskusji nad porządkiem obrad komisja odrzuciła wniosek Pawłowskiego o wezwanie Leszka Balcerowicza do rezygnacji ze stanowiska prezesa Narodowego Banku Polskiego. Poseł Andrzej Dera z PiS złożył wniosek o zbadanie działalności komisji nadzoru bankowego.

Poseł Samoobrony wspomina nazwisko Solorza

Posłowie bankowej komisji śledczej dyskutują o zakresie swoich prac. Wnioski przedstawiają poszczególni członkowie komisji. Jacek Kościelniak z PiS zaznaczył, że należy sprawdzić mechanizm procesu przejęcia polskich banków przez kapitał zagraniczny oraz w jaki sposób wpłynęło to na polski sektor bankowy. Według niego, komisja powinna wyjaśnić kto jest beneficjentem tych przekształceń oraz czy dochodziło podczas nich do złamania prawa. Poseł Kościelniak uważa też, że należy zająć się procesem sprzedaży przez NBP akcji Polskiego Banku Inwestycyjnego i Prosper Banku na rzecz słabszego wówczas Kredyt Banku.

Marek Sawicki z PSL złożył wnioski o zbadanie prywatyzacji Banku Śląskiego oraz PKO BP SA. Zaznaczył, że należy sprawdzić, co wpłynęło na zaniżenie ich ceny i jaką szkodę poniósł na tym skarb państwa. Według niego, komisja powinna zająć się działaniami ministra skarbu i rządu w tym zakresie.

Waldemar Nowakowski z Samoobrony uważa, że komisja powinna zbadać kwestię zakupu przez irlandzki AIB European Investment Wielkopolskiego Banku Kredytowego SA oraz Banku Zachodniego. Złożył też wniosek o zbadanie nieprawidłowości w kwestii upadłości Banku Staropolskiego. Według niego należy zbadać rolę, jaką w tym procesie odegrały podmioty zależne od prezesa Polsatu Zygmunta Solorza. Nowakowski chce też zbadania upadłości Banku Staropolskiego za czasów kierowania NBP przez Hannę Gronkiewicz-Waltz.

Balcerowicz nie zostanie wezwany do ustąpienia

Sejmowa bankowa komisja śledcza rozpatrzyła wniosek o wezwanie Leszka Balcerowicza do rezygnacji ze stanowiska prezesa Narodowego Banku Polskiego. Wniosek złożył poseł LPR Szymon Pawłowski, który jako jedyny za nim głosował. Obradom komisji przewodniczy poseł Prawa i Sprawiedliwości Artur Zawisza, który wstrzymał się od głosu. Poseł Szymon Pawłowski z LPR wnioskował, żeby komisja zagłosowała za wezwaniem Leszka Balcerowicza do ustąpienia z funkcji Prezesa NBP i jako jedyny głosował za tym wnioskiem. Przewodniczący komisji Artur Zawisza wstrzymał się od głosu, reszta członków komisji była przeciw

Część członków komisji uważa, że istnieją wątpliwości co do roli Balcerowcza jako prezesa Komisji Nadzoru Bankowego. Posłowie koalicji zwracają uwagę, że od pięciu lat w przypadku Leszka Balcerowicza zachodzi konflikt pomiędzy sprawowaną przez niego funkcją szefa nadzoru i rolą fundatora Centrum Analiz Społeczno-Ekonomicznych. Komisja do spraw banków ma zbadać prywatyzację banków i działalność nadzoru bankowego od 1989 do 2006 roku.

PO chce zająć się SKOK-ami

Aleksander Grad z PO chce, by bankowa komisja śledcza zajęła się umową, na mocy której włoski UniCredito przejął akcje banku BPH. Poseł Grad zaproponował, by z związku z tą sprawą komisja przesłuchała byłego premiera Kazimierza Marcinkiewicza, byłą wicepremier Zytę Gilowską oraz ministra skarbu Wojciecha Jasińskiego. Aleksander Grad oczekuje także, że zeznania w tej sprawie złoży prezes NBP Leszek Balcerowicz.

Zdaniem Grada, sejmowa komisja śledcza ds. banków powinna zbadać działalność Spółdzielczych Kas Oszczędnościowo-Kredytowych. Poseł poinformował, że mimo iż przewodniczący komisji Artur

Zawisza (PiS) nie wyraził zgody na przygotowanie ekspertyzy w sprawie funkcjonowania SKOK, to PO taką ekspertyzę zamówiła u prof. Jana Szambelańczyka (Akademia Ekonomiczna w Poznaniu).

Inny poseł PO Tomasz Szczypiński wnioskował o przesłuchanie wszystkich prezesów NBP z ostatnich 16 lat. Poseł chce także zbadania sprawy Wielkopolskiego Banku Rolniczego, z którym powiązani są politycy Ligi Polskich Rodzin - Roman Giertych i Witold Hatka.

Marek Sawicki z PSL zaproponował przeanalizowanie prywatyzacji Banku Śląskiego i PKO BP. Adam Dera z PiS wnioskował o wypełnienie tej części uchwały Sejmu, która nakazuje zbadanie działalności Narodowego Banku Polskiego i Komisji Nadzoru Bankowego w ciągu minionych 16 lat. Poseł chce także zbadać przejmowanie polskich banków przez kapitał zagraniczny.

Komisja nie otrzymała apelu Marcinkiewicza

Artur Zawisza, odnosząc się do apelu Kazimierza Marcinkiwicza o niepowoływanie Hanny Gronkiewicz-Waltz jako świadka powiedział, że do komisji nie wpłynął pisemny wniosek byłego premiera w tej sprawie. Wskazał, że komisja może się później zająć tą kwestią. Kazimierz Marcinkiewicz apelował do komisji, aby nie przesłuchiwała Gronkiewicz-Waltz do czasu zakończenia samorządowej kampanii wyborczej. Były premier i posłanka PO mają walczyć jesienią o stanowisko prezydenta Warszawy. Hanna Gronkiewicz-Waltz była wieloletnią szefową NBP i według członków komisji może być kluczowym świadkiem w sejmowym śledztwie.

Copyright © Agora SA