BBC Worldwide zawalczy o polski rynek reklamowy

Zaostrza się konkurencja wśród kanałów tematycznych. BBC Worldwide to kolejny gracz, który chce wprowadzać nowe programy i zawalczyć o polski rynek reklamowy.

BBC Prime dostępny w 1,5 mln polskich domów od pięciu lat ma wiernych widzów ceniących go za anglojęzyczną ramówkę składającą się z brytyjskich komedii, seriali i programów rozrywkowych. Podobnie jak w innych krajach miłośnikami tego kanału są wykształceni mieszkańcy większych miast, po trzydziestce. Gdy największy w Polsce operator kablowy UPC wyłączył miesiąc temu BBC Prime, brytyjski nadawca otrzymał internetową petycję, pod którą podpisało się ponad tysiąc osób. Jednak do zmian muszą szykować się także abonenci innych sieci i platform cyfrowych, bo jeszcze w tym roku miejsce BBC Prime może zając BBC Entertainment - nowy kanał w całości tłumaczony przez lektora na polski.

Jest miejsce czy go nie ma?

- Widzowie otrzymają znacznie lepszy produkt, bo będzie to kanał przygotowany specjalnie na rynek polski, podczas gdy BBC Prime jest nadawany jednocześnie na kilka krajów Europy Środkowej. W przyszłości będziemy chcieli mieć na antenie BBC Entertainment znane brytyjskie programy, ale wyprodukowane na naszej licencji w Polsce - przekonuje Dean Possenniskie, szef kanałów tematycznych w BBC Worldwide, komercyjnej odnogi brytyjskiej BBC. Poza BBC Prime należy do niej również obecny w Polsce kanał informacyjny BBC World.

Nowy kanał zastąpi BBC Prime prawdopodobnie pod koniec tego roku albo na początku przyszłego. Data startu będzie zależała od tego, jak potoczą się negocjacje z operatorami kablowymi, gdyż nadawca chce wynegocjować wyższe opłaty licencyjne. - Chcemy zaoferować kanał dopasowany do gustów polskiego widza, a to wymaga nowych zakupów programowych i setek tysięcy dolarów na promocję w Polsce. Dlatego chcemy zmienić cenę - wyjaśnia Possenniskie i dodaje, że rozmowy z operatorami powinny zakończyć się w marcu.

Czy podwyżka opłat w połączeniu z brakiem miejsca w sieciach kablowych nie postawi tych planów pod znakiem zapytania? - Co najmniej od trzech lat w Polsce mówi się, że w sieciach kablowych nie ma miejsca, a tym czasem operatorzy przyjęli nowy kanał Kuchnia.tv, podobnie jak nikomu wcześniej nieznany Sport Klub. A BBC jest dobrą, znaną i lubianą przez widzów marką - mówi Marcin Boroszko, szef domu sprzedaży kanałów tematycznych At Media.

Kolejna zmiana, która czeka miłośników brytyjskiej rozrywki, to reklamy. Utrzymujący się wyłącznie z opłat pobieranych od operatorów kablowych BBC Prime przez lata odzwyczajał widzów od reklam, ale BBC Entertainment chce powalczyć o reklamodawców w Polsce i zbudować w Warszawie własny dział sprzedaży. - To duże inwestycje, warte kilka milionów dolarów. Planujemy swoją działalność w Polsce na najbliższe pięć lat - dodaje szef kanałów tematycznych w BBC Worldwide, który planuje na przyszły rok uruchomienie również dokumentalnego BBC Knowledge, rozrywkowego BBC Lifestyle oraz dziecięcego Cbeebies. Od ich powodzenia będzie zależało to, czy BBC Worldwide otworzy w Warszawie swoje biuro, z którego będzie zarządzać pracami w całej Europie Środkowo-Wschodniej.

Walka o reklamy

Inni nadawcy również przyspieszają. Spółka Discovery Networks Europe w zeszłym roku wprowadziła do Polski dwa nowe kanały tematyczne - Discovery Historia oraz Discovery HD (oba dostępne w ofercie platformy N). W piątek nadawca poinformował o otwarciu sprzedaży reklam w Polsce na dwóch swoich kanałach dotychczas niedostępnych dla polskich reklamodawców - Discovery Science i Discovery Civilisation.

Z kolei w styczniu kontrolowany przez Ruperta Murdocha koncern News Corp. uruchomił w Polsce skierowany do kobiet kanał Fox Life i zapowiedział start kolejnych. Nadawca chce otworzyć w Polsce biuro Fox International Channels zajmujące się dystrybucją kanałów tematycznych należących do News Corp.

At Media obsługujący m.in. MTV, Vivę czy AXN szacuje, że udział kanałów tematycznych w telewizyjnym rynku reklamy wartym 2,77 mld zł wzrósł w ubiegłym roku o ponad jedną trzecią. Ich oglądalność jest coraz wyższa i reklamodawcy coraz częściej wybierają je jako uzupełnienie kampanii prowadzonych w dużych stacjach.

Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.