Antena naziemna

Ten wariant jest najtańszy - 190 zł rocznie za abonament na media publiczne. Liczba kanałów: maksymalnie 7-8. Uwaga! Za kilka lat kanałów może być dwa razy więcej

Prawie połowa (46 proc.) polskich domów odbiera telewizję przez zwykłe anteny naziemne (na dachach, balkonach). Lista programów różni się w zależności od regionu. Prawie wszędzie są: TVP 1, TVP 2, Polsat, TVN oraz TVP 3. Znacznie mniej nadajników mają: TV 4 (stacji nie można oglądać przez zwykłą antenę np. w Katowicach), TV Odra (dostępna na Dolnym Śląsku) oraz TV Puls (nie ma nadajników np. w Trójmieście, Poznaniu czy we Wrocławiu).

Czy będzie więcej kanałów naziemnych? Za kilka lat czeka nas cyfrowa rewolucja. Cała Unia szykuje się do wyłączenia nadajników analogowych i przejścia na nadawanie cyfrowe. Polska chce to zrobić w 2014 roku (ale np. Holandia zrobi to jeszcze w tym tygodniu i będzie pierwszym krajem w Europie nadającym wyłącznie cyfrowo). System cyfrowy pozwala upchnąć na dostępnych częstotliwościach nawet kilkakrotnie więcej kanałów (np. w Berlinie po przejściu na nadawanie cyfrowe liczba stacji z 11 wzrosła do 21). Poprawia się też jakość obrazu, pojawiają się dodatkowe usługi (jak np. dostęp do poczty elektronicznej za pośrednictwem telewizora).

Uwaga!Choć przy zmianie systemu nadawania nie będziesz musiał wymieniać telewizora ani anteny, to czeka cię zakup cyfrowego dekodera (niewielka skrzynka, którą podłączysz do telewizora). Może on kosztować 150-300 zł. Bez dekodera nie zobaczysz na ekranie nic, nawet starej analogowej telewizji (oczywiście po 2014 roku, jeśli Polska dotrzyma tego terminu).

Copyright © Agora SA