WAN: sprzedaż gazet rośnie

Prasę codzienną kupuje ponad 439 mln osób, a czyta ponad miliard - wynika z raportu Światowego Stowarzyszenia Wydawców Prasy (WAN).

Choć wzrost sprzedaży prasy codziennej wyniósł w zeszłym roku tylko 0,56 proc, to wpływy reklamowe wydawców były najwyższe od czterech lat - podaje WAN. W 2004 r. sprzedaż prasy wzrosła o 2,1 proc., więc wynik z zeszłego roku nie robi wrażenia. Jednak w sumie w ciągu ostatnich pięciu lat wydawcom udało się podnieść sprzedaż gazet o 6 proc. W siłę rosną też dzienniki bezpłatne. W zeszłym roku na świecie ukazywało ich 169 w łącznym nakładzie 27,9 mln egz.

W 2005 r. wydawcy mieli o 5,7 proc. więcej przychodów z reklam (11,7 proc. w ciągu ostatnich pięciu lat). - Gazety rozszerzają swoją dystrybucję i pokazują, że są niezwykle odporne na konkurencję z innymi mediami - mówi Timothy Balding, prezes WAN. Jednym ze sposobów na poszerzenie dystrybucji jest internet. Liczba gazetowych witryn wzrosła w zeszłym roku o 20 proc., a przychody z reklamy internetowej wzrosły o 24 proc. Kolejny sposób na przyciągnięcie czytelnika to zmniejszenie formatu. W 2005 r. zdecydowało się na to 28 tytułów.

W zeszłym roku grono czytelników gazet powiększyło się o 8,71 proc., do ponad miliarda dziennie. Wzrost sprzedaży i czytelnictwa to zasługa przede wszystkim Azji. Siedem z dziesięciu najlepiej sprzedających się gazet ukazuje się w tym regionie, głównie w Chinach, Japonii oraz Indiach. W dobrej kondycji jest też rynek Ameryki Łacińskiej (wzrost sprzedaży o 3,7 proc.), podczas gdy Europa i Ameryka Północna odnotowały spadki odpowiednio o 0,24 i 2,5 proc.

W Unii Europejskiej sprzedaż gazet spadła o 0,61 proc. Tylko w siedmiu krajach UE sprzedawały się one w 2005 r. lepiej niż przed rokiem. Największy wzrost odnotowała Słowenia (19,4 proc.), na drugim miejscu znalazła się Polska (9,8 proc.), a na trzecim - Czechy (4,8 proc.).

WAN zrzesza 1,7 tys. wydawców ze 110 krajów. Najnowszy raport o stanie branży organizacja opublikowała podczas 59. kongresu, który odbył się w Moskwie.

Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.