Dodatek pielęgnacyjny pozbawia prawa do ulgi rodzinnej

Otrzymanie dodatku pielęgnacyjnego pozbawia prawa do skorzystania z ulgi rodzinnej w PIT - informuje ?Gazeta Prawna?. Zdaniem ekspertów przepisy niesłusznie różnicują sytuację rodziców niepełnosprawnych dzieci.

Zgodnie bowiem z przepisami z ulgi rodzinnej mogą korzystać rodzice, których dzieci otrzymywały w roku podatkowym zasiłek pielęgnacyjny (bez względu na wiek dziecka). Zasiłek ten nie przysługuje jednak osobie uprawnionej do dodatku pielęgnacyjnego. W praktyce niejednokrotnie zdarza się, że dochodzi do zbiegu tych świadczeń.

"Gazeta Prawna" podkreśla, że często zdarza się, że pełnoletnie niepełnosprawne dziecko po śmierci jednego z rodziców zyskuje uprawnienie do renty rodzinnej. Wówczas w miejsce dotychczasowego zasiłku pielęgnacyjnego zaczyna otrzymywać dodatek pielęgnacyjny przyznany do renty. Obligatoryjna zamiana świadczeń powoduje jednak, że nie są spełnione warunki konieczne do skorzystania z ulgi w PIT. To samo dotyczy wspólnego rozliczenia z dzieckiem przez samotnego rodzica, gdyż również w tym przypadku ustawowe wymogi są identyczne.

"GP" wskazuje, że podstawowa różnica między zasiłkiem a dodatkiem pielęgnacyjnym polega na tym, że zasiłek wypłaca opieka społeczna, a dodatek, jako dodatek do renty, wypłacany jest przez ZUS.

Copyright © Agora SA