Ponad połowa dorosłych Polaków nie pracuje

Pomimo spadającego bezrobocia wciąż więcej osób odchodzi z rynku pracy, niż się zatrudnia. Na 1000 pracujących Polaków przypada 1120 niepracujących. - informuje ?Rzeczpospolita?.

Pół roku temu sytuacja była lepsza - wówczas na 1000 pracujących przypadało 1105 niepracujących. Jak tłumaczy w rozmowie z "RZ" prof. Irena Kryńska z Instytutu Pracy i Spraw Socjalnych: -Wciągu pół roku grupa biernych zawodowo zwiększyła się prawie o 400 tysięcy osób. To ci, którzy nie pracują i nie są bezrobotni. Dzieje się tak dlatego, że wiek emerytalny zaczynają osiągać osoby urodzone w latach powojennego wyżu demograficznego i kończą karierę zawodową. Dodatkowo wciąż łatwo, odchodząc z pracy, otrzymać różne świadczenia. Dlatego to, czy grupa ta będzie wciąż rosła czy malała, zależy przede wszystkim od tego, na ile rząd zmniejszy możliwość przechodzenia na wcześniejsze emerytury oraz jaki ma pomysł na zwiększenie atrakcyjności pracy.

W Polsce pracuje ok. 14,8 mln osób, a 14,7 mln nie pracuje i nie jest bezrobotnymi. Są to przede wszystkim: emeryci, renciści i osoby niepełnosprawne, ludzie prowadzący dom i ci, którzy szukali pracy, ale zniechęcili się do tego. Dodatkowo zarejestrowanych jest ok. 1,9 mln bezrobotnych. Tak więc nie pracuje 16,6 mln osób, czyli 52,8 proc. dorosłych Polaków. Rok temu było 14,1 mln pracujących, 2,7 mln bezrobotnych i 14, 4 mln biernych zawodowo.

Wśród biernych zawodowo ponad 6 milionów nie skończyło 60 lat, a nie pracuje, ani się nie uczy. To ci, po których niedługo będą się zwracać pracodawcy, borykający się z coraz większymi problemami ze znalezieniem pracowników. Są to przede wszystkim młodzi emeryci, niepracujące kobiety oraz niepełnosprawni.

Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.