Finaliści konkursu "Przedsiębiorca roku" - cz. 1

Konkurs "Przedsiębiorca Roku - Entrepreneur of the Year" organizowany przez Ernst & Young odbywa się w Polsce już po raz czwarty. Zwycięzcę tegorocznej edycji poznamy podczas gali finałowej 16 listopada. Liczą się nie tylko podstawy finansowe firmy. Ważna jest osobowość kandydata, styl kierowania firmą, strategia, umiejętność rozwiązywania problemów, zarządzania ludźmi, innowacyjność. W tym roku mamy dziesięciu finalistów, co poniedziałek będziemy w "Gazecie" prezentować ich sylwetki. Partnerami konkursu są: AMS, "Gazeta Wyborcza", Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie, "Harvard Business Review Polska" oraz TVN 24.

Autobusy i tramwaje

Rzym, Drezno, Budapeszt, Winterthur - to miasta, w których jeżdżą autobusy wyprodukowane pod Poznaniem przez Krzysztofa Olszewskiego, właściciela i prezesa firmy Solaris Bus & Coach. -Przeszedłem wszystkie szczeble niezbędne do wykonywania zawodu. Ja, facet po studiach, zostałem uczniem w zawodzie mechanika samochodowego, potem czeladnikiem i mistrzem - opowiada Olszewski. Jego firma - od 2000 r. działająca jako Solaris Bus & Coach - eksportuje autobusy do całej Unii Europejskiej i Szwajcarii. Największy kontrakt ostatnich lat to zamówienie na 263 autobusów dla berlińskiego przedsiębiorstwa komunikacyjnego. Olszewski robi też autobusy hybrydowe: jednocześnie z napędem spalinowym i elektrycznym. Połączenie tych napędów ma dać 30-proc. oszczędności na zużyciu paliwa. - Pierwszy taki autobus pokazaliśmy kilkanaście dni temu na targach w Hanowerze i już mamy zamówienia na dziesięć sztuk - mówi. Olszewski jest też największym w Europie producentem trolejbusów (rocznie 130 sztuk), z jego linii produkcyjnych schodzą też tramwaje. Planuje tez wybudować fabrykę autobusów w Indiach. Firma wciąż się rozwija: budowana jest nowa hala produkcyjna, która pozwoli zwiększyć moce produkcyjne.

"Ivona" przemówiła

Łukasz Osowski i Michał Kaszczuk , właściciele firmy IVO Software, postanowili ułatwić życie osobom niewidomym

Absolwenci Wydziału Elektroniki, Telekomunikacji i Informatyki Politechniki Gdańskiej działają w ramach Pomorskiego Parku Naukowo-Technologicznego w Gdyni. Zajmują się produkcją oprogramowania komputerowego. Ich firma osiąga 2 mln zł obrotu rocznie.

Stworzyli syntezator mowy "Ivona". To program, który na głos czyta dowolny tekst z monitora komputerowego. Dzięki niemu osoby niewidome mogą korzystać np. z internetu. - Spotkaliśmy się w wakacje w akademiku i zaczęliśmy tworzyć syntezator. Po czterech miesiącach, gdy program był już prawie gotowy, stwierdziliśmy, że założymy firmę - mówi 28-letni Łukasz Osowski, prezes Ivo Softwer.

Od tego momentu minęło kilka lat. Później opracowali jeden z pierwszych w świecie telefonów komórkowych dla osób niewidomych.

W dorobku mają medal "Gdynia bez barier" i nagrodę Mikroprzedsiębiorca Roku 2005.

Plany na przyszłość? - Dalszy rozwój firmy i ekspansja na rynki zagraniczne - odpowiadają dość enigmatycznie biznesmeni

Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.