Konkurs Przedsiębiorca Roku 2005: Biznesmeni z pierwszej ligi

Znamy dziesięciu najlepszych przedsiębiorców w Polsce wybranych przez jury konkursu Przedsiębiorca Roku. Zwycięzca będzie w przyszłym roku w Monte Carlo walczył o miano najlepszego globalnego założyciela firmy.

Jury konkursu Przedsiębiorca Roku 2005 (organizowanego przez Ernst &Young) w tym tygodniu wybrało najlepszą dziesiątkę spośród kilkudziesięciu zgłoszeń. Każde zgłoszenie do konkursu było dokładnie prześwietlone: eksperci Ernst &Young sprawdzają kondycję firmy, jej historię, sukcesy. Do ścisłej czołówki najlepszych przedsiębiorców weszli ci, którzy mają wizję biznesu, a także sukcesy w swojej branży. Znaleźli się tam założyciele firm internetowych, firm z tradycyjnych branż, przedsiębiorstw usługowych.

Spośród nich pod koniec listopada jurorzy wybiorą najlepszego przedsiębiorcę w Polsce. Kto ma szansę na tytuł?

Krzysztof Adamek, prezes LCS Logistics. Jego firma z siedzibą w Krakowie to operator logistyczny specjalizujący się w kompleksowej obsłudze klienta. Przemysław Gacek z Pracuj.pl - twórca najpopularniejszego wśród polskich internautów portalu rekrutacyjnego. Portal współpracuje z ponad 1,5 tys. pracodawców. Andrzej Głowacki z DGA: pierwszej notowanej na giełdzie w Polsce firmy doradczej. DGA zajmuje się m.in. analizą i optymalizacją procesów biznesowych. Krzysztof Grządziel - jego firma DGS z Włocławka produkuje zakrywki wykorzystywane w przemyśle spirytusowym. Rocznie - ponad 1,8 mld sztuk! Połowa produkcji idzie na eksport. Grzegorz Leszczyński - szef Internetowego Domu Maklerskiego. To jedno z najstarszych niebankowych biur maklerskich w Polsce. Łączna wartość przeprowadzonych przez nie ofert publicznych i niepublicznych to 463 mln zł. Tomasz Moroz - założyciel Travelplanet.pl To ogólnopolskie internetowe biuro podróży notowane na warszawskiej giełdzie. Ma najniższy na rynku turystycznym odsetek reklamacji - wynosi on tylko 0,006 proc.! Piotr Nowakowski i Piotr Olewiński - finaliści z ubiegłorocznej edycji konkursu, założyciele Novolu. Ich firma jest jednym z największych w Europie producentów materiałów uzupełniających dla lakiernictwa samochodowego. Krzysztof Olszewski, szef Solaris Bus & Coach. To jedyny polski producent autobusów, który z sukcesami podbija zagraniczne rynki. Autobusy Solaris jeżdżą w Polsce, ale również we Francji czy na Malcie. Jacek Papaj - szef Comp SA. To pierwszy w Polsce i jeden z nielicznych na świecie producent urządzeń kryptograficznej ochrony informacji. Tadeusz Winkowski, założyciel firmy Winkowski. To najdynamiczniej rozwijające się przedsiębiorstwo w branży poligraficznej w Polsce.

To już trzecia edycja konkursu Przedsiębiorca Roku. W dwóch poprzednich triumfowali Zbigniew Sosnowski, prezes firmy Kross (największy w Polsce producent rowerów) i Krzysztof Pawłowski, założyciel i rektor nowosądeckiej Wyższej Szkoły Biznesu - National Louis University.

Konkurs na Przedsiębiorcę Roku organizuje firma doradcza Ernst &Young (więcej informacji - www.ey.com/pl/eoy). Zwycięzcę tegorocznej edycji poznamy podczas gali finałowej - 29 listopada na Politechnice Warszawskiej.

W rywalizacji o miano najlepszego przedsiębiorcy założyciele firm i menedżerowie współzawodniczą nie tylko sytuacją finansową przedsiębiorstwa. Ważna jest też osobowość kandydata, styl kierowania firmą, strategia, umiejętność rozwiązywania problemów, zarządzania ludźmi, innowacyjność. Co roku o tytuł najlepszego przedsiębiorcy na świecie w różnych krajach konkuruje kilkanaście tysięcy biznesmenów z ponad 30 krajów.

Partnerami konkursu są: AMS, "Gazeta Wyborcza", Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie, "Harvard Business Review" oraz TVN 24.

Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.