Co to jest spółka Belvedere?

Firma Sobieski Dystrybucja, które chce kupić większość akcji Polmosu Białystok, należy do spółki Belvedere notowanej na rynku równoległym paryskiej giełdy. Na Polskę przypada aż 90 proc. obrotów francuskiej spółki.

W I kw. obroty Belvedere wyniosły ponad 120 mln euro i były o 43 proc. wyższe niż przed rokiem. Ten wzrost spółka tłumaczy zwiększeniem udziału w polskim rynku spirytualiów do 33 proc. i korzystnym kursem wymiany złotego. Według Belvedere w I kw. na Polskę przypadło 90 proc. sprzedaży firmy, na Litwę - 6 proc., na Rosję - 1,9 proc., a na Bułgarię - 1,8 proc.

Z raportu rocznego Belvedere za 2003 r. można się jednak dowiedzieć, że w swoich obrotach spółka uwzględnia... podatek akcyzowy od wódki i wina. W 2003 r. akcyza stanowiła 67 proc. skonsolidowanych obrotów Belvedere, czyli z prawie 350 mln euro obrotów ponad 234 mln to akcyza.

Belvedere zaczęło działalność pod koniec 1990 r. od eksportu wermutów i win musujących do Polski i Czechosłowacji. Od 1993 r. firma sprzedaje też mocniejsze alkohole. Przed laty jej sztandarowym produktem była w Polsce luksusowa wódka Chopin produkowana początkowo przez siedlecki Polmos i sprzedawana w specjalnej butelce. Wódki nawiązujące do kompozytorów spółka sprzedawała też w Czechach (Dvorak) i Rosji (Czajkowski).

Belvedere, działające początkowo pod nazwą France Euro Agro, założyli Jacques Rouvroy, francuski przedsiębiorca, i Krzysztof Tryliński, inżynier, który zrobił karierę jako zawodnik piłki ręcznej. Na koniec kwietnia ub.r. rodzina Trylińskiego miała 21,02 proc. akcji Belvedere i 29,52 proc. głosów na WZA. Rodzina Rouvroy miała 21,2 proc. akcji spółki i 27,66 proc. głosów. Trzecim znaczącym udziałowcem (21,27 proc. akcji i 15,76 proc. głosów) była firma CL Financial Ltd. To holding z Trynidadu i Tobago, który według Belvedere działa w tak różnych branżach jak ubezpieczenia, usługi finansowe, nieruchomości i produkcja spirytualiów.

Początkowo Belvedere specjalizowało się w dystrybucji spirytualiów, ale w 2002 r. firma kupiła od państwa 70 proc. akcji Polmosu Starogard Gdański, stając się producentem wódki i zyskując 14 proc. udziału w naszym rynku tego trunku. Dziś Belvedere ma też inne Polmosy, m.in. w Łańcucie, którego akcje kupiono za symbolicznego dolara plus zobowiązania inwestycyjne. Belvedere podaje też, że m.in. z myślą o polskim rynku w 2003 r. za 1,4 mln euro odkupiono od Bułgarii udziały w dawnej centrali eksportu win VinImpex, która ma prawa do sprzedaży tak popularnej w Polsce Sofii. Od 2004 r. sprzedażą bułgarskich win w Polsce miała zajmować się należąca do Belvedere spółka France Vins Company (Spółka Francuskich Win).

Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.