Producenci leków walczą przed sądem

Walka producentów leków o klientów coraz częściej ma finał na sali sądowej. Dopiero co zakończył się spór między Polfą Rzeszów, która pozwała Bristol Myers Squibb, tymczasem do sądowej batalii szykują się Adamed i Novartis

Polfa Rzeszów domagała się przed sądem zakazania używania przez Bristol Myers Squibb nazwy Nalergine dla leku przeciwalergicznego. Nazwa ta ma być zbyt podobna do oznaczeń leków Polfy - Cetalerginu i Alerginu, co mogłoby wprowadzić pacjentów w błąd.

- Nazywanie leków przez dodanie przyrostka lub przedrostka do nazwy generycznej pochodzącej od choroby lub organu jest powszechne w przemyśle farmaceutycznym. Nie można ich zawłaszczać - uważa adw. Stefan Jaworski, pełnomocnik BMS. W czwartek sąd przyznał mu rację i oddalił pozew Polfy. Zdaniem sądu ryzyka pomyłki nie ma - leki mają inne składniki i są inaczej oznaczane, a w dodatku pacjenci kierują się nie tylko opakowaniem, ale także ulotką z opisem leku. Polfa zapowiedziała apelację.

Prawdopodobnie do sądu trafi też spór Adamedu i Novartisu. Tu także chodzi o nieuczciwą konkurencję, jednak na rynku leków przeciw chorobom oskrzeli. Otóż Adamed w grudniu ubiegłego roku wprowadził do obrotu Zafiron, generyk (tańszą kopię) Foradilu, produkowanego przez koncern Novartis. W reklamach w prasie fachowej podano, że to lek na tzw. POChP, czyli przewlekłą obturacyjną chorobę płuc. Tymczasem zarejestrowano go jako lek przeciw przewlekłemu zapaleniu oskrzeli z rozedmą płuc. Według Adamedu nazw tych używa się zamiennie.

2 kwietnia Główny Inspektor Farmaceutyczny zakazał reklamy, uznając, że zawiera ona informacje niezgodne z zatwierdzoną charakterystyką. Wykorzystał to Novartis i 21 kwietnia w liście wysyłanym do lekarzy i aptek poinformował, że zgodnie z decyzją GIF generyk Adamedu nie ma rejestracji na POChP, a stosowanie innych niż Foradil preparatów przeciw POChP może grozić konsekwencjami prawnymi i finansowymi.

- Jedyny "inny preparat" to Zafiron. Rosnąca sprzedaż leku gwałtownie spadła. Ulotka wyrządziła nam krzywdę - mówi Maciej Adamkiewicz, prezes Adamedu. Grozi Novartisowi procesem. Podkreśla, że w ostatni poniedziałek GIF przyznał się do błędu (uwzględnił opinie, że obie choroby to to samo mimo różnych nazw) i uchylił wymierzoną w jego firmę decyzję.

- Jesteśmy przekonani, że rejestracja Zafironu w Urzędzie Rejestracji Leków nie zezwala na stosowanie go w POChP - utrzymuje jednak prezes Novartisu Paweł Żelewski.

Copyright © Agora SA