KRRiT ma już częstotliwości dla telewizji cyfrowej

Częstotliwości niezbędne do uruchomienia pierwszego etapu budowy takiej sieci Urząd Regulacji Telekomunikacji i Poczty przekazał właśnie Krajowej Radzie Radiofonii i Telewizji

"URTiP przekazał w poniedziałek kanały telewizyjne dla dwóch multipleksów przewidzianych do uruchomienia w pierwszym etapie wdrażania naziemnej telewizji cyfrowej" - poinformowała Krajowa Rada. Jak powiedział nam Rafał Rastawicki, rzecznik szefowej KRRiT, przekazane pasma obejmują Warszawę oraz pięć miast w Wielkopolsce (Poznań, Kalisz, Konin, Piłę i Gniezno). Stanowią one część tzw. wyspowego planu uruchomienia telewizji cyfrowej. Plan ów polega na tym, że cyfrowe nadawanie uruchamia się najpierw w kilku większych aglomeracjach, a następnie - w miarę zwalniania kolejnych częstotliwości - jego zasięg rozszerza się na resztę kraju.

Rada ma jednak twardy orzech do zgryzienia w dwóch zasadniczych kwestiach. Pierwsza z nich: wydać koncesję na cyfrowe częstotliwości nadawcom (jak np. TVN czy TV4) czy operatorom (jak np. TP EmiTel czy Polski Operator Telewizyjny założony przez Polsat i TVN)?

Drugi problem dotyczy miejsca TVP w cyfrowym eterze: czy nadawca publiczny ma ubiegać się o nowe pasma na równi z nadawcami komercyjnymi? A może z uwagi na swój charakter powinien być traktowany preferencyjnie? Do tej pory w Krajowej Radzie przeważali zwolennicy tego drugiego wariantu. Danuta Waniek, szefowa KRRiT, powtarzała, że nowe technologie nie mogą oznaczać marginalizacji TVP. Dlatego nadawcy komercyjni zaczęli głośno powtarzać, w tym na łamach "Pulsu Biznesu", że przyznanie cyfrowych pasm telewizji publicznej poza konkursem będzie oznaczało wojnę prawną z nadawcami prywatnymi. - W okolicach sierpnia KRRiT wypracuje tryb ubiegania się o te częstotliwości - powiedział nam rzecznik przewodniczącej Rady.

KRRiT rozstrzyga swoje dylematy, tymczasem Komisja Europejska nawołuje do szybszego wdrożenia telewizji cyfrowej. Komisja chce wyłączenia nadajników analogowych już w 2012 r. Eksperci uważają ten termin za nierealny. Nasza "Strategia przejścia z techniki analogowej na cyfrową w zakresie telewizji naziemnej" przygotowana przez Ministerstwo Infrastruktury proponuje datę wyłączenia nadajników analogowych na 2014 r.

Zakończenie emisji analogowej do 2010 r. lub wcześniej zapowiedziało siedem krajów UE: Austria, Niemcy, Hiszpania, Finlandia, Włochy, Malta i Szwecja. Do 2012 r. lub wcześniej mają zrobić to również: Węgry, Belgia, Grecja, Słowenia, Słowacja i Wielka Brytania.

Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.