Sendo i Microsoft zawarły ugodę

Microsoft wydobywał od nas informacje na temat rynku i technologii i przekazywał tanim tajwański producentom - twierdziła brytyjska spółka Sendo. W poniedziałek firmy zawarły ugodę

Sendo miało być jednym z głównych partnerów Microsoftu w podbijaniu rynku tzw. inteligentnych komórek (smartphones). Projektowany przez Sendo aparat Z100 miał działać w oparciu o jedną z wersji systemu operacyjnego Windows Microsoftu. Niespodziewanie pod koniec 2002 r. Sendo zerwało kontakty z koncernem Billa Gatesa i pozwało spółkę do sądu. Zdaniem Brytyjczyków Microsoft wykorzystywał mariaż do przekazywania tanim tajwańskim producentom wyników badań, szczegółów handlowych, specyfikacji technologicznych i danych o rynku inteligentnych komórek.

Niespodziewanie szybko po zerwaniu umowy z Microsoftem Sendo wypuściło na rynek długooczekiwany aparat działający pod konkurencyjnym systemem Symbian. Udziałowcami Symbiana są najwięksi producenci telefonów komórkowych na świecie z Nokią, Siemensem, Samsungiem i Sony Ericsson na czele. Z kolei jedne z pierwszych komórek z systemem Windows Mobile wypuścił na rynek tani tajwański podwykonawca High Tech Computer. Microsoft wkrótce podpisał umowę na instalowanie swojego systemu w aparatach Motoroli i Samsunga. Ten ostatni producent jest w ten sposób jednym z nielicznych na rynku, który sprzedaje komórki zarówno z Symbianem, jak i z Windows Mobile.

Microsoft długo odrzucał zarzuty Sendo. W poniedziałek poinformowano jednak, że firmy zawarły ugodę - Microsoft zgodził się oddać 4 proc. udziałów, które miał w Sendo. Firmy nie ujawniły innych szczegółów porozumienia, podkreślając jedynie, że są bardzo zadowolone z jego warunków.

Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.