Komunikatory AOL, MSN i Yahoo razem

Użytkownicy komunikatorów internetowych America Online, Microsoftu i Yahoo będą się mogli ze sobą porozumiewać. Na razie tylko ci, którzy za to zapłacą

Stosowną umowę podpisano w czwartek. Zakłada ona, że już w przyszłym roku sieci trzech najpopularniejszych na świecie komunikatorów internetowych zostaną połączone. Niestety, umowa dotyczy tylko firm, które wykupują licencje na korzystanie z komunikatorów. Użytkownicy darmowych programów MSN Messenger, AOL Instant Messenger i Yahoo Messenger nadal nie będą mogli bezpośrednio się porozumiewać. Szacuje się, że z tych programów korzysta kilkaset milionów osób na całym świecie.

Porozumiewanie się za pomocą różnych komunikatorów będzie możliwe dzięki oprogramowaniu Microsoftu - Live Communication Server, które pojawi się na rynku pod koniec roku. Yahoo i AOL otrzymają część wpływów z jego sprzedaży. Na porozumienie między operatorami komunikatorów mocno naciskały banki - to właśnie tam bardzo często korzysta się z komunikatorów. Jak wynika z danych firmy badawczej Osterman Research, 92 proc. amerykańskich firm wykorzystuje je na co dzień.

Czemu firmy płacą za usługę, którą mogą mieć bezpłatnie? Płatny serwis pozwala śledzić to, co robią pracownicy i zapisywać ich korespondencji. W ten sposób można mieć pewność, że komunikatory będą wykorzystywane tylko w celach zawodowych. Komunikacja w płatnym serwisie jest też lepiej zabezpieczona niż w wersji darmowej.

Komunikatory internetowe pozwalają na przesyłanie informacji tekstowych w czasie rzeczywistym i uważane są za jeden z najszybszych sposobów komunikacji w internecie. Jest to również jeden z najszybciej rozwijających się rynków internetowych. Jego wartość w 2003 r. wzrosła o 130 proc. w skali roku, a w 2004 r. ma wzrosnąć o kolejne 85 proc. Jak szacuje firma badawcza Ferris Research, w 2007 r. z komunikatorów będzie korzystać ok. 182 mln użytkowników na całym świecie.

Wieża Babel

Rynek komunikatorów przypomina bibliją wieżę Babel: nik nie może się z nikim dogadać. W 1999 r. Microsoft, bez porozumienia z AOL-em, umożliwił użytkownikom MSN Messengera komunikowanie się z osobami korzystającymi z AOL Instant Messengera. AOL szybko jednak zablokował tę usługę. Jednak w 2002 r. AOL podjął współpracę z Apple - opracowany przez Apple program iChat do rozmów i wideokonferencji korzysta z sieci, do której podłączeni są użytkownicy programu AOL Instant Messenger. W ubiegłym roku AOL połączył też swoją sieć z komunikatorami agencji Reuters.

Z danych firmy badawczej comScore Media Metrix wynika, że liderem w USA jest AOL (54 mln aktywnych użytkowników), który wyprzedza Yahoo (20 mln) i Microsoft (17 mln).

W Polsce najpopularniejszymi komunikatorami są: Gadu-Gadu, ICQ, MSN Messenger i Tlen. Lider rynku, polski Gadu-Gadu, ma ok. 3,5 mln aktywnych użytkowników.

Więcej o:
Copyright © Agora SA