Technologia z drukarek pomoże pacjentom

Firma Crospon kupuje licencję na technologię HP w celu opracowania pierwszego w branży plastra na skórę do ?inteligentnego? dawkowania leków

HP i Crospon, irlandzka firma opracowująca urządzenia medyczne, poinformowały o zawarciu umowy licencyjnej przewidującej opracowanie metody dawkowania leków, która umożliwi kontrolowane wprowadzanie do organizmu jednego lub większej liczby leków za pomocą jednego plastra naklejanego na skórę.

Zgodnie z umową HP udzieli firmie Crospon licencji na korzystanie z własności intelektualnej w zamian za tantiemy. Crospon skomercjalizuje plaster wynaleziony w HP Labs, centrum badawczo-rozwojowym HP, i udostępni go firmom farmaceutycznym do różnych zastosowań terapeutycznych.

Plaster wprowadza lek śródskórnie - nieco poniżej powierzchni skóry. Umożliwia dokładne kontrolowanie czasu dawkowania, dostęp do historii dawkowania oraz stosowanie mechanizmów uaktywniania przez pacjenta i naturalnych protokołów bezpieczeństwa, co zapobiega szkodliwym reakcjom z innymi lekami.

Plastry o działaniu śródskórnym (które polega na wchłanianiu przez skórę), wprowadzające nikotynę, są podstawą programów walki z paleniem tytoniu. Nie stały się jednak szeroko stosowanym mechanizmem dawkowania różnych leków, ponieważ skóra działa jak naturalna bariera.

W plastrach wynalezionych przez HP zastosowano mikroigły, które tylko w niewielkim stopniu wnikają w skórę. Zmniejsza to radykalnie przykre odczucia w porównaniu z tradycyjnymi igłami wywołującymi przekrwienie i umożliwia stosowanie tej techniki do dawkowania znacznie szerszego asortymentu leków i biofarmaceutyków. Mikroigły umożliwiają wstrzykiwanie leku bezpośrednio do krwiobiegu, co pozwala stosować niższe i dokładniejsze dawki.

Początkowo HP opracował tę metodę z myślą o wykorzystaniu swojej technologii druku atramentowego na nowych rynkach. Technologia stosowana w plastrach na skórę jest podobna do tej, która jest wykorzystywana w opatentowanych procesach druku atramentowego.

"Wynaleziony przez HP plaster na skórę umożliwi firmie Crospon oferowanie doskonałej metody dawkowania leków, atrakcyjnej dla lekarzy i pacjentów. Chcemy jak najszybciej nawiązać współpracę z naszymi klientami z branży farmaceutycznej, aby wprowadzić to przełomowe rozwiązanie na rynek" - powiedział John O'Dea, dyrektor generalny firmy Crospon.

Umowa pomiędzy HP i firmą Crospon jest częściowo efektem współpracy HP z irlandzką agencją rządową Enterprise Ireland, której zadaniem jest wspieranie i stymulowanie rozwoju lokalnych firm w Irlandii. Za pośrednictwem tej agencji firmy mogą uzyskiwać licencje na własność intelektualną HP oraz korzystać z doświadczeń biznesowych i technicznych tej firmy.

"Zachęcamy takie firmy jak Crospon do stosowania w nowatorski sposób własności intelektualnej HP, aby jak najwięcej ludzi odnosiło korzyści z tych ważnych technologii. Udzielając licencji na zastosowanie własności intelektualnej z obszaru technologii druku atramentowego w produktach do dawkowania leków, HP ożywia na nowo tę dojrzałą technologię, a jednocześnie wykorzystuje koniunkturę na rynkach związanych z ochroną zdrowia i naukami biologicznymi" - powiedział Joe Beyers, wiceprezes działu licencji na własność intelektualną w HP.

Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.