Podłączymy się do gazociągu z Iranu?

W czasie wizyty w Bułgarii premier Kazimierz Marcinkiewicz rozmawiał o udziale Polski w budowie gazociągu Nabucco, który przez Bałkany ma połączyć Iran i Austrię. Tymczasem Turcja chce ograniczyć udział nowych państw w tym projekcie.

Gazociąg Nabucco ma przez Turcję, Bułgarię, Rumunię i Węgry dostarczać do Austrii surowiec ze złóż w Iranie. Inwestycję tę od kilku lat promuje austriacki koncern OMV. Do tej pory nie podjęto jednak decyzji o budowie Nabucco, gdyż koszty tej inwestycji są bardzo wysokie - ponad 5 mld dolarów. Polska jest jednak zainteresowana tą inwestycją. W środę w czasie wizyty w Sofii premier Kazimierz Marcinkiewicz rozmawiał z premierem Siergiejem Staniszewem o polsko-bułgarskiej współpracy przy budowie tej rury. Plany te mogą się jednak rozbić o ambicje Turcji. W tym tygodniu Ankara zapowiedziała, że chce zmienić umowę o budowie Nabucco, aby zapewnić uprzywilejowaną pozycję pięciu państwom-założycielom konsorcjum do tej inwestycji. Turcja nie chce, aby udziały w konsorcjum mógł kupić dostawca gazu, a następnie przejąć kontrolę nad rurą. Nie wiadomo też, czy zgodnie z pierwotnymi założeniami gazociągiem Nabucco popłynie gaz z Iranu. Państwo to jest przedmiotem międzynarodowych kontrowersji z powodu swojego programu atomowego, który może doprowadzić do budowy broni jądrowej. Iran nie zgadzał się też sprzedawać Turcji surowiec, który następnie byłby eksportowany do Europy. Teheran wolał sam zawierać kontrakty na dostawy gazu i płacić tylko za tranzyt surowca przez Turcję.

Pomysły na wykorzystanie Nabucco do transportu gazu z Egiptu też pozostają w zawieszeniu, gdyż nie wiadomo, kiedy rurociąg arabski z Egiptu do Libanu zostanie przedłużony pod Morzem Śródziemnym do Turcji. W tej sytuacji gazociąg Nabucco może stać się kolejnym szlakiem eksportu rosyjskiego gazu do Europy. Gazprom jest zainteresowany rozbudową rosyjsko-włoskiego gazociągu "Błękitny Potok", którym przez Morze Czarne transportuje się rosyjski gaz do Turcji. Po rozbudowie ten gazociąg można by wykorzystać do zasilania gazociągu Nabucco.

Copyright © Agora SA