SPI przejmuje Kino Polska

Kino Polska - kanał kablowo-satelitarny nadający wyłącznie polskie produkcje - zmienił właściciela. Udziały w spółce kupiła grupa SPI zajmująca się dystrybucją filmową.

SPI przejął 100 proc. udziałów Kina Polska. Oznacza to, że papierów stacji pozbyli się zarówno założyciele, jak i fundusz inwestycyjny BB Investments z Poznania (właściciel ok. 57 proc. udziałów). Wartości transakcji nie ujawniono, ale - według naszych nieoficjalnych źródeł - może ona wahać się na poziomie 12-16 mln zł.

Właściciele kanału rozglądali się za inwestorem od zeszłego roku. Założycielem, prezesem oraz głównym udziałowcem Kino Polska działającego od grudnia 2003 r. był Grzegorz Molewski. Średnia minutowa widownia stacji wynosi obecnie 25 tys. osób, co daje jej siódme miejsce w rankingu najchętniej oglądanych kanałów tematycznych w Polsce. W dużej mierze jest to zasługa takich hitów jak "Czterej pancerni i pies" czy "Stawka większa niż życie", których nie chciała emitować TVP za prezesury Bronisława Wildsteina.

- Główną zaletą Kina Polska jest dobra pozycja rynkowa. Oni znaleźli dobry pomysł, żeby atrakcyjnie pokazać dorobek polskiej kinematografii - powiedział nam Piotr Reisch, szef SPI. Ta amerykańska firma zajmująca się dystrybucją filmów w Europie Środkowej oraz Izraelu od ubiegłego roku rozwija własne kanały tematyczne. Pierwsze z nich - Filmbox i Nonstop Kino - działają w Czechach i na Słowacji, a 2 kwietnia mają zadebiutować również w Polsce. - Do końca tego roku chcemy mieć w Polsce pięć kanałów tematycznych. Cyfryzacja sieci kablowych stwarza nowe możliwości dotarcia do widza - dodaje prezes SPI. Jedną z takich nowości ma być nadawany w wysokiej rozdzielczości kanał Nonstop Kino HD.

Copyright © Agora SA