Francja chce niższego VAT-u na prasę online

Skoro papierowe wydania gazet mogą być opodatkowane obniżoną stawką VAT-u, to taka sama zasada powinna dotyczyć ich wydań elektronicznych - przekonuje francuski minister finansów. Bruksela się sprzeciwia

Thierry Breton, szef francuskiego resortu finansów, oficjalnie przedstawi swój pomysł już na najbliższym Ecofinie, czyli radzie unijnych ministrów finansów, 7 listopada w Brukseli - twierdzi agencja AFP powołująca się na źródła dyplomatyczne. Już teraz jednak propozycja Paryża została rozesłana do innych unijnych stolic. VAT jest podatkiem, którego stawki są regulowane na szczeblu unijnym. I dlatego wszelkie zmiany muszą zostać zaakceptowane przez wszystkie rządu UE.

Breton jest przekonany, że inne rządy poprą jego pomysł. Argumentacja Paryża jest prosta: skoro papierowa wydania gazet mogą korzystać z obniżonej stawki VAT-u (we Francji jest to 2,1 proc., w Polsce - 7 proc.), to logiczne byłoby rozciągnięcie takiego przywileju na sprzedaż gazet w wersji elektronicznej. Na razie prenumerata gazety online jest obłożona VAT-em standardowym, czyli nie mniejszym niż 15 proc. (we Francji 19,6 proc., w Polsce - 22 proc.). - Taka sytuacja utrudnia rozwój prasy online, i to w czasie, kiedy prasa pisana musi się przystosować do cyfrowej rewolucji - przekonuje Breton.

Proponowanym przez francuskiego ministra zmianom sprzeciwa się jednak Komisja Europejska. Nie dlatego jednak, że sprzeciwa się samemu pomysłowi. Powód jest inny: unijni urzędnicy boją się, że jakiekolwiek decyzje w sprawie VAT-u otworzą puszkę Pandory, jakim są "stawki obniżone".

Państwa UE od lat kłócą się, jakie towary i usługi powinny korzystać z tego przywileju. W lutym br. Brukseli z najwyższym trudem udało się uratować porozumienie, w myśl którego "stara" lista usług i towarów objętych niższym VAT-em będzie obowiązywać do 2010 r. Komisja ostrzega, że próba dopchnięcia gazet online do tej listy uruchomi lawinę żądań innych państw.

- Dla nas dyskusje o tej liście są już zakończone - mówi Maria Assimakopoulou, rzeczniczka unijnego komisarza ds. podatkowych Laszlo Kovacsa.

Zdaniem Komisji Europejskiej do dyskusji o obniżonych stawkach VAT-u należy powrócić dopiero w połowie przyszłego roku, gdy Bruksela opublikuje specjalny raport nt. ekonomicznych skutków utrzymania różnych stawek.

Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.