UE nie utrudni wypłat dla polskich rolników

Uproszczony system dopłat bezpośrednich będzie obowiązywał aż do końca 2013 r., a może i dłużej. Unia Europejska zgadza się też na wzrost produkcji mleka.

O decyzji w sprawie dopłat bezpośrednich poinformował wczoraj minister rolnictwa Marek Sawicki. Podjęli ją w poniedziałek ministrowie rolnictwa krajów UE, a Komisja Europejska ją zaakceptowała. Zdaniem Sawickiego dyskusja o tym, czy uproszczony system będzie obowiązywał jeszcze po 2013 r., jest otwarta.

Uproszczony system polega na dopłatach do ziemi (do każdego hektara niezależnie od uzyskiwanych z niego plonów), a nie do wielkości produkcji, jak jest w krajach "starej" Unii. Polska mogła stosować ten system przez pierwsze trzy lata od wejścia do UE z możliwością przedłużenia o dwa kolejne lata, czyli do końca 2008 r.

Zdaniem ekonomisty prof. Jerzego Wilkina przedłużenie dopłat uproszczonych do 2013 r. to dobra wiadomość dla naszych rolników: - To jest naprawdę prosty system, nasi rolnicy go już poznali, więc ta decyzja Komisji Europejskiej oznacza stabilizację na wsi. Zresztą jest to kierunek, w jakim podąża Unia od dawna, wprowadzając płatności od hektara stopniowo, testując je najpierw w nowych krajach.

Min. Sawicki poinformował także, że ministrowie rolnictwa zaakceptowali wniosek Komisji Europejskiej o podwyższenie kwot mlecznych o 2 proc. od 1 kwietnia tego roku. Bruksela chce w ten sposób uwzględnić wzrost popytu na produkty mleczne w Unii i na świecie. Jest to też krok ku zapowiadanemu przez Brukselę całkowitemu zniesieniu kwotowania produkcji mleka z końcem marca 2015 roku.

Łącznie wzrost produkcji mleka wyniesie 2,84 mln ton, a zostanie rozłożony proporcjonalnie między wszystkie 27 krajów członkowskich. Polscy rolnicy w przyszłym roku będą mogli wyprodukować prawie 190 tys. dodatkowych ton mleka. Z rezerwą z zeszłego roku włącznie w roku 2008/09 będzie to dodatkowo ponad 350 tys. ton. W sumie nasi rolnicy będą mogli produkować od kwietnia br. 9,568 mln ton mleka rocznie.

Sawicki dodał wczoraj, że Niemcy i Austria głosowały przeciwko zwiększeniu kwot, od głosowania wstrzymała się Francja, gdzie rolnicy obawiają się, że wzrost produkcji mleka doprowadzi do spadku cen.

Komisja Europejska utrzymała dopłaty do przechowywania i eksportu wieprzowiny, ale nadal nie zgadza się na finansowanie interwencyjnego skupu tego mięsa.

Copyright © Agora SA