Człowiek Balcerowicza w Totalizatorze

Minister skarbu zatwierdził wczoraj krótką listę kandydatów do rady nadzorczej Totalizatora. Są na niej m.in. bliski współpracownik Leszka Balcerowicza Andrzej Rzońca i Wiktor Wojciechowski, kierownik departamentu analiz NBP

Rzońca jest doktorem ekonomii i adiunktem w Katedrze Międzynarodowych Studiów Porównawczych SGH. W latach 2004-07 doradzał prezesowi NBP. Wcześniej kierował Wydziałem Międzynarodowych Studiów Porównawczych banku centralnego. Jest wiceprezesem fundacji Leszka Balcerowicza Forum Obywatelskiego Rozwoju (FOR).

Przed wyborami parlamentarnymi wspólnie ze stowarzyszeniem Forum Rozwoju Edukacji Ekonomicznej (FREE), którego prezesem był nadzorujący dziś Totalizator wiceminister skarbu Michał Chyczewski, ogłosił raport o konsekwencjach zablokowania prywatyzacji pod rządami PiS. Wcześniej pisali razem artykuły publicystyczne na tematy ekonomiczne (publikowane m.in. w "Gazecie"). Jednak Chyczewski zapewnia, że jego znajomość z Rzońcą nie miała wpływu na to, że znalazł się on na krótkiej liście kandydatów do rady Totalizatora. - Listę sporządzała komisja konkursowa złożona z pracowników ministerstwa. Nie konsultowano ze mną, kogo wybrać. Ale Rzońca ma kwalifikacje, żeby zasiadać w radzie nadzorczej. Jest świetnym ekonomistą, ukończył studia MBA - mówi wiceminister.

Na siedmioosobowej liście kandydatów do rady nadzorczej Totalizatora znaleźli się też: dr ekonomii Wiktor Wojciechowski, kierownik Departamentu Analiz Makroekonomicznych i Strukturalnych NBP, a wcześniej pracownik BGŻ, dr ekonomii Dorota Podedworna-Tarnowska, adiunkt w SGH (była pracownica Ministerstwa Skarbu), dr Marcin Smaga z Katedry Polityki Gospodarczej UJ, notariusz i adwokat dr Michał Machała, Andrzej Gorgol, specjalista w dziedzinie prawa finansowego UMCS w Lublinie, i Jerzy Kubara, przedsiębiorca i wydawca.

Ministerstwo zapowiada, że skład rady nadzorczej Totalizatora ogłosi w ciągu kilku. Krótka lista kandydatów była gotowa już w ub. tygodniu, jednak w piątek wiceminister Chyczewski ją unieważnił. Dziennikarze wykryli, że trzy osoby z listy były wcześniej podejrzewane o działanie wbrew interesom Totalizatora. Komisja konkursowa nie sprawdziła ich przeszłości zawodowej.

Od grudnia, kiedy minister skarbu wprowadził jawne zasady naborów do rad nadzorczych spółek z udziałem skarbu państwa, konkursy ogłoszono już w ponad 70 firmach.

Copyright © Agora SA