Nepal wznawia komunikację z Tybetem dla turystów

Komunikacja autobusowa pomiędzy stolicą Nepalu Kathmandu i Lhasą, stolicą Tybetu zostanie wkrótce wznowiona. Porozumienie w tej sprawie zostało podpisane pomiędzy władzami Nepalu i Chin. Połączenie takie funkcjonowało już w zeszłym roku, ale po kilku miesiącach zostało zawieszone. Powodem były trudności w uzyskiwaniu przez zagranicznych podróżnych chińskich wiz wjazdowych do Tybetu.

Autobusy na trasie Kathmandu-Lhasa kursować będą początkowo raz w tygodniu. Podróż zajmie teoretycznie dwa dni, ale ze względu na stan wysokogórskiej drogi łączącej dwie stolice i biegnącej w dużej części powyżej 4 tysięcy metrów nad poziomem morza oraz ciągłe roboty drogowe może okazać się dłuższa.

Do tej pory szosą pomiędzy Kathmandu i Lhasą turyści mogli podróżować wyłącznie wynajętymi w specjalistycznych agencjach samochodami terenowymi. Według obserwatorów azjatyckiej sceny politycznej podpisanie nepalsko-chińskiego porozumienia w sprawie komunikacji autobusowej jest oznaką zbliżenia politycznego obu krajów. Chiny, popierające przez wiele lat nepalską monarchię, starają się obecnie znaleźć w Nepalu nowych sojuszników. Są nimi rządzące partie polityczne dążące do obalenia nepalskiej monarchii.

Dla Chin uruchomienie połączenia Lhasy z Kathmandu ma istotne znaczenie także w związku z przygotowaniami do przyszłorocznej Olimpiady w Pekinie. Władze chińskie starają się wykazać międzynarodowej opinii publicznej, iż w Tybecie panuje normalność i że protesty Tybetańczyków przeciw chińskiej dominacji w tym rejonie nie mają podstaw. Indie z uwagą obserwują stosunki nepalsko-chińskie obawiając się rozszerzenia wpływów Pekinu w tym rejonie.

Copyright © Agora SA