Polska przegrała proces o unijne dopłaty

Kolejna porażka Polski przed Europejskim Trybunałem Sprawiedliwości. Unijni sędziowie odrzucili naszą skargę w sprawie rolniczych dopłat bezpośrednich na nowe typy produktów

Sprawa sięga jeszcze 2003 r., gdy państwa Unii Europejskiej uzgodniły reformę Wspólnej Polityki Rolnej. Na mocy tej reformy dopłatami bezpośrednimi zostały objęte nowe rodzaje upraw, np. roślin energetycznych i orzechów.

Polska zażądała, żeby te dopłaty były dostępne dla polskich rolników w takim samym stopniu jak w krajach "starej" UE.

To by jednak oznaczało, że te nowe dopłaty muszą być wyłączone z zasad, jakie Polska uzgodniła w swoim traktacie akcesyjnym rok wcześniej. W 2002 r., na szczycie UE w Kopenhadze, Polska zgodziła się, żeby dopłaty rolne wchodziły u nas "stopniowo". W pierwszym roku członkostwa mieliśmy dostawać tylko 25 proc. pełnej sumy dopłat, dopiero w 2013 r. mamy dostać 100 proc.

Polski rząd uważał jednak, że zasada "stopniowego" dochodzenia do dopłat powinna dotyczyć tylko tych produktów, które istniały we Wspólnej Polityce Rolnej w 2002 r.

Bruksela przekonywała, że jest inaczej. I rozciągnęła nam stopniowanie dopłat także na nowe produkty. Wówczas rząd zdecydował się na skargę do ETS. Pozew wpłynął w 2004 r. Wsparły go inne, nowe państwa członkowskie UE: Węgry, Litwa i Łotwa (były w tej samej sytuacji co Polska).

Niestety, nie zakończył się powodzeniem. Sędziowie najważniejszego unijnego trybunału uznali, że Komisja i Rada UE miały prawo zastosować ogólną zasadę "stopniowania" dopłat także do nowych produktów rolnych.

- Zaskarżona [przez Polskę] decyzja stanowi niezbędne dostosowanie aktu przystąpienia w następstwie reformy WPR i nie narusza zasady dyskryminacji i dobrej wiary - orzekł wczoraj ETS.

Zdaniem unijnego Trybunału nie ma mowy o dyskryminacji polskich rolników, ponieważ "sytuacja rolnictwa w nowych państwach członkowskich różniła się radykalnie od sytuacji w starych państwach członkowskich, co uzasadniało stopniowe wprowadzanie pomocy wspólnotowej".

Copyright © Agora SA