Łącza TP uwolnione. Ceny spadną!

Zaczyna się kolejna walka o abonenta. Po internecie i usługach głosowych na łączach TP SA operatorzy alternatywni będą teraz mogli oferować wszelkie usługi dodane, w tym telewizję

W ostatnich dniach Urząd Komunikacji Elektronicznej wydał kilka decyzji o tzw. uwolnieniu pętli lokalnej (LLU). Stwarza to operatorom alternatywnym możliwości wydzierżawienia na wyłączność kabla miedzianego poprowadzonego od centrali telefonicznej do domu czy do biura abonenta. Za taką dzierżawę operator płaci Telekomunikacji Polskiej, jednak dzięki temu może oferować odbiorcy dowolną usługę telekomunikacyjną. - Urząd Komunikacji Elektronicznej wydał wcześniej decyzję, dzięki której operatorzy mogą oferować internet oraz usługi głosowe na łączach TP SA. Uwolnienie LLU to kolejny, konsekwentny krok w budowaniu bardziej konkurencyjnego rynku - mówi Magda Borowik, analityk rynku telekomunikacyjnego w IDC Polska. Na wyniki poprzednich decyzji nie trzeba było długo czekać. Dzięki możliwości hurtowego płacenia za łącza TP SA spółka Tele2 zaoferowała abonament telefoniczny zawierający 2 tys. darmowych minut do wszystkich sieci stacjonarnych. Jeszcze bardziej konkurencyjny stał się rynek internetu. Netia i Tele2, jako najwięksi gracze wśród alternatywnych operatorów, od miesiąca walczą na ceny, oferując już w tej chwili miesięczny dostęp do sieci za mniej niż 30 zł.

Kolejna walka przed nami. Multimedia Polska, które decyzję o dostępie do "pętli lokalnej" dostały 1 sierpnia, zapowiadają, że dzięki temu jeszcze w tym roku rozpoczną sprzedaż usług pakietowych zawierających telewizję, internet i telefon. - Chcemy być pierwsi w kraju. Pracujemy nad ofertą, która na pewno będzie konkurencyjna wobec cenników innych operatorów - przekonuje Andrzej Rogowski, prezes Multimedia Polska.

A będzie z kim walczyć, bo zgodę na dostęp do sieci dostały też m.in. Telefonia Dialog i PTC, operator sieci Era. Na decyzję czeka Tele2. Konkurowanie nie jednak tak proste jak w przypadku wcześniejszych usług. - Skorzystanie z dobrodziejstw decyzji o uwolnieniu pętli lokalnej wymaga od operatora sporych nakładów inwestycyjnych. Operator musi bowiem podłączyć się do centrali, od której biegnie kabel do gniazdka w domu abonenta. My dajemy możliwość dotarcia z szerszym pakietem produktów, ale to od firm telekomunikacyjnych zależy, w jakim stopniu z tego skorzystają - tłumaczy Krzysztof Dyl, wiceprezes UKE.

Tele2 nie boi się inwestycji. - Czekamy na decyzję niecierpliwie i jestem przekonany, że w przyszłym roku będziemy już mogli zaoferować pełen pakiet usług telekomunikacyjnych naszym dotychczasowym oraz nowym klientom - zapowiada Karol Wieczorek, rzecznik Tele2. - Już planujemy inwestycje. Chcemy bowiem podłączyć się do przynajmniej kilkuset najważniejszych centrali telefonicznych w kraju - zapowiada.

Marta Pietranik, rzecznik Dialogu: - Decyzja Urzędu zdopingowała nas do intensywnych prac projektowych i wdrożeniowych. Jednak ze względu na wysokie wymagania techniczne za wcześnie jeszcze na określenie przybliżonego terminu startu tej oferty.

Copyright © Agora SA