Internet dla wschodniej Polski

Jeszcze w tym miesiącu ma się rozpocząć pierwszy etap budowania dostępu do szerokopasmowego internetu we wschodniej Polsce. Rok później poznamy operatorów, którzy zarządzać będą nowo wybudowaną siecią

Projekt dostarczenia szerokopasmowego internetu dotyczy mieszkańców pięciu województw: lubelskiego, podkarpackiego, podlaskiego, świętokrzyskiego i warmińsko-mazurskiego. Do 2013 r. możliwość podłączenia do sieci ma mieć 90 proc. gospodarstw domowych i wszystkie instytucje publiczne oraz przedsiębiorcy w tym regionie. Dziś niemal 40 proc. gospodarstw na wschodzie nie ma internetu, bo nie istnieje techniczna możliwość dostarczenia takiej usługi. Wczoraj w Ministerstwie Rozwoju Regionalnego przedstawiono harmonogram budowy sieci, która powstanie przede wszystkim za unijne pieniądze. Wynika z niego, że jeszcze w tym miesiącu rozpisany zostanie przetarg na inwentaryzację stanu infrastruktury. Także w tym miesiącu resort będzie chciał uzyskać od operatorów informacje o planowanych inwestycjach, tak, by publiczna sieć nie dublowała komercyjnej. 31 lipca 2008 r. powinniśmy natomiast poznać operatorów (dla każdego z województw), którzy będą administrować siecią.

W budowaniu dostępu do internetu pomóc ma przygotowywany przez Urząd Komunikacji Elektronicznej przetarg na wolne częstotliwości, umożliwiające świadczenie usługi internetu drogą radiową (w tzw. technologii WiMax). - Do końca tygodnia przedstawimy koncepcje warunków przetargu i będziemy czekać na opinie operatorów - mówi Anna Streżyńska, prezes UKE. W przetargu obejmującym cały kraj preferowani będą lokalni operatorzy, dzięki czemu ma się zwiększyć konkurencja na rynku.

Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.