Sharp uruchomił fabrykę pod Toruniem

Na razie z taśm będzie zjeżdżać 100 tys. modułów do telewizorów LCD miesięcznie. Docelowo ma tu być wytwarzanych 10 mln modułów rocznie

Fabryka Sharp Manufacturing Poland - polskiej spółki-córki japońskiego giganta branży elektronicznej - położona jest przy drodze krajowej nr 1, osiem kilometrów na północ od Torunia. W hali o wymiarach 322 m na 109 m działają dwie 200-metrowe linie produkcyjne. To na nich są wytwarzane moduły do telewizorów ciekłokrystalicznych o przekątnej od 32 do 52 cali.

Komponenty do produkcji modułów na razie przyjeżdżają z Azji. - To sporo kosztuje, dlatego zależy nam, żeby nasi kooperanci jak najszybciej postawili swoje fabryki w sąsiedztwie - mówi Sławomir Maciejewski, dyrektor generalny Sharp Manufacturing Poland ds. produkcji. - Aby zmniejszyć koszty, poszukujemy też współpracowników w Polsce.

Przy produkcji zatrudnionych jest 600 osób. Dojeżdżają nawet z oddalonego o blisko 60 km Rypina. Dla nich firma wynegocjowała z okolicznymi przewoźnikami (m.in. z toruńskim PKS Connex) dziewięć tras autobusowych dowożących do fabryki. Robotnicy dostają płacę minimalną - 936 zł miesięcznie. Szefostwo zapewnia jednak, że na tych, którzy się sprawdzą, za klika miesięcy czekają podwyżki.

Codziennie przez punkty rekrutacyjne przechodzi około 90 kandydatów. Do pracy kwalifikowanych jest 70. Sharp chce, aby pod koniec stycznia zatrudnienie wyniosło 960 osób, a do końca roku 3 tys.

Na razie moduły LCD są tu wytwarzane na dwóch liniach. Jednak już wkrótce obok mają stanąć następne cztery. Wtedy produkcja wzrośnie do 300 tys. sztuk miesięcznie. Docelowo Sharp będzie montował moduły w czterech halach, w których pracować ma 5 tys. osób. Wtedy z taśm zjeżdżać będzie 10 mln sztuk modułów rocznie. Inwestycja pochłonie 150 mln euro.

Sharp był pierwszym koncernem, który zainwestował w niedawno utworzonej na 175 ha podstrefie Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Wkrótce budowę swoich fabryk zapowiedziały inne firmy z Dalekiego Wschodu, m.in. Orion Electric (produkuje telewizory LCD od listopada 2006), Sumitomo Chemical, Sanritz, Nitto Denko, Sohbi Kohgei, Hanwa. W większości są to kooperanci Sharpa. Do końca 2010 r. wartość inwestycji w podtoruńskiej strefie ma sięgnąć 500 mln euro, a liczba zatrudnionych - 10 tys.

Copyright © Agora SA