Apple pokonał Beatlesów

iTunes, najbardziej popularny e-sklep z piosenkami, może działać pod szyldem Apple

Londyński sąd odrzucił tym samym pozew Apple Corps, spółki posiadającej prawa do utworów zespołu The Beatles. Firma należąca m.in. do Paula McCartneya i Ringo Starra oskarżyła producenta komputerów Macintosh i przenośnych odtwarzaczy iPod o naruszanie jej znaku towarowego. Zażądała od koncernu Steve'a Jobsa, by ten przestał promować swój iTunes Music Store, wykorzystując logo w kształcie jabłka.

Podczas gdy Apple Corps używa zielonego jabłka (gatunek Granny Smith), logo Apple Computer to naszkicowane nadgryzione białe jabłko. To właśnie o nie kłócą się firmy i od lat ciągają się po sądach. Pierwsze starcie zakończyło się ugodą na początku lat 80. Kilka lat później Jobs zapłacił Apple Corps 26,5 mln dol., zobowiązał się też, że jego firma nie będzie się angażowała w projekty związane z muzyką. I spółka eks-Beatlesów zakopała topór wojenny, aż do debiutu muzycznego e-sklepu iTunes w kwietniu 2003 r.

Przed sądem prawnicy Apple Corps dowodzili, że iTunes łamie postanowienia ugody. Sędzia Edward Mann przychylił się jednak do argumentów koncernu Jobsa. Apple Computer odpierał bowiem ataki, twierdząc, że odpłatne udostępnianie plików muzycznych (a także odcinków seriali) to nic innego jak przesyłanie danych.

- Jesteśmy szczęśliwi, że mamy to już za sobą - powiedział Steve Jobs. - Zawsze darzyliśmy Beatlesów miłością i mamy nadzieję, że uda nam się porozumieć, by ich nagrania znalazły się w iTunes Music Store.

Apple Corps nie składa jednak broni - przedstawiciele spółki zapowiedzieli już apelację od wyroku.

Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.