Najbardziej wzięta domena sex.eu

Seks, hazard i muzyka znalazły się w pierwszej dziesiątce najbardziej pożądanych nowych domen internetowych z rozszerzeniem ".eu". Dobę po uruchomieniu rejestracji europejskich domen łączna liczba wniosków o nie przekroczyła 110 tys.

Brukselskie konsorcjum EURid zarządzające domenami ".eu" - przeznaczonymi dla instytucji, firm i osób z Unii Europejskiej - rozpoczęło elektroniczne przyjmowanie wniosków w środę o 11.00. Już w następnej sekundzie wpłynął pierwszy wniosek - o rejestrację domeny tickets.eu. Tysięczne części sekundy później - o job.eu i hotels.eu (z ang. tickets - bilety; job - praca). Po kwadransie do EURid napłynęło 40,4 tys. aplikacji. Jak poinformował EURid, w szczycie nadchodziły one w tempie ponad 60 na sekundę. W ciągu kilku godzin liczba wniosków przekroczyła 100 tys.

Najbardziej pożądane domeny? Oczywiście sex.eu. Według najnowszych danych (z czwartku w południe) o adres ten złożono aż 227 konkurencyjnych wniosków. Dwukrotnie mniej chętnych ubiega się o domenę hotel.eu. Dalej (po 90-70 wniosków) idą kolejne popularne anglojęzyczne nazwy,w większości kojarzone nawet przez osoby nie znające tego języka - travel.eu, jobs.eu, hotels,eu, casino.eu, poker.eu, business.eu, golf.eu, music.eu, shopping.eu. Pierwsza dwunastka kończy się tematycznie dość podobnie jak zaczyna - o domenę porn.eu stara się 65 kandydatów.

Te i kolejne wnioski będą teraz rozpatrywane merytorycznie przez firmę PricewaterhouseCoopers. Obecnie, w tzw. okresie wstępnym o domeny ".eu" mogą ubiegać się jedynie instytucje publiczne oraz posiadacze zarejestrowanych znaków handlowych związanych z nazwą, którą chcą zdobyć. Gdy dwóch lub więcej wnioskodawców może udowodnić swoje prawa do danego adresu, domenę ma otrzymać ten, którego wniosek wpłynął pierwszy. A atrakcyjna marketingowo domena może być warta miliony - stąd wyścig po złote runo w pierwszych minutach przyjmowania aplikacji.

Po początkowym szczycie tempo napływania wniosków spadło - do południa w czwartek EURid otrzymał ich w sumie nieco ponad 110 tys. (dla porównania - na świecie jest obecnie zarejestrowanych kilkadziesiąt milionów domen z rozszerzeniem ".com"). Najwięcej (35 proc.) złożyły firmy i instytucje z Niemiec, Francji (po 13 proc.) Holandii (12 proc.) i Wielkiej Brytanii (10 proc.). Polski - choć nasze firmy pośredniczące w rejestracji domen ".eu" mówiły o dużym zainteresowaniu swych klientów nową domeną - nie ma w pierwszej ósemce.

7 lutego 2006 r. okres wstępny wchodzi w drugą fazę i firmy będą mogły starać się m.in. o rejestrację domeny związanej po prostu ze swoją nazwą. A od 7 kwietnia wolne domeny ".eu" będą dostępne bez ograniczeń dla wszystkich z UE.

Przypomnijmy, że wnioski o rejestrację domen EURid przyjmuje za pośrednictwem około 800 prywatnych akredytowanych rejestratorów. W Polsce usługi te świadczą m.in. NASK, Home.pl czy Domeny.pl (pełna lista akredytowanych firm jest na witrynie EURid).

Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.