TDC, współwłaściciel Plusa, zostanie przejęty

Największy duński operator telekomunikacyjny TDC, inwestor polskiej sieci komórkowej Plus, zmieni właściciela. Firma zaakceptowała wartą 10 mld euro ofertę przejęcia przez brytyjskie i amerykańskie fundusze inwestycyjne.

TDC podało w środę, że jego rada nadzorcza zarekomenduje akcjonariuszom, by odpowiedzieli na tę ofertę. Będzie to jedna z największych w Europie operacji wykupu firmy za pieniądze z kredytu.

Oferowana cena jest o 36 proc. wyższa niż w sierpniu tego roku, gdy media po raz pierwszy doniosły, że fundusze private equity chcą kupić TDC. W środę papiery firmy podrożały o kolejne 5 proc.

Aby przeprowadzić transakcję, fundusze - Apax Partners, Permira Advisors, Blackstone Group, Providence Equity Partners oraz Kohlberg Kravis Roberts - założyły spółkę Nordic Telephone Company (NTC). Chcą też wykupić obligacje operatora w cenie nominału.

Wezwanie ma się rozpocząć do 5 grudnia, a warunkiem przeprowadzenia transakcji jest skupienie co najmniej 90 proc. akcji TDC i zgoda regulatora rynku. - Nie sądzę, by pojawiła się kontroferta, bo negocjacje są zbyt zaawansowane - powiedział agencji Reuters Rune Moller, analityk duńskiego Jyske Banku.

To kolejna wielka transakcja w branży telekomunikacyjnej w Europie. Na początku listopada hiszpańska Telefonica ogłosiła, że kupuje brytyjską sieć telefonii komórkowej O2 za astronomiczną sumę 31,6 mld dol.

Do 1997 roku duńska firma, znana wcześniej jako Tele Danmark, należała do państwa. W ciągu roku stała się prywatną spółką notowaną na giełdzie w Kopenhadze, a jej głównym inwestorem jeszcze w 2004 r. był amerykański koncern SBC.

Przejmujące TDC fundusze inwestycyjne poinformowały, że operator dalej będzie szybko zwiększał przychody z telefonii komórkowej i szerokopasmowego dostępu do internetu, a także dążył do konsolidacji skandynawskiego rynku telekomunikacyjnego.

Jak transakcja wpłynie na przyszłość polskich aktywów TDC? Koncern ma blisko 20 proc. akcji Polkomtela, operatora sieci komórkowych Plus i Sami Swoi. Od kilku lat wraz z brytyjskim Vodafone deklarował chęć dokupienia akcji Polkomtela od polskich akcjonariuszy - KGHM, Orlenu, PSE i Węglokoksu. Latem zagraniczni potentaci złożyli nawet wstępną ofertę opiewającą na 8,7 mld zł. Nie zyskała ona jednak akceptacji resortu skarbu i części polskich akcjonariuszy operatora.

Niedawno okazało się, że zapał Duńczyków osłabł, co należy wiązać ze zbliżającymi się zmianami własnościowymi na własnym podwórku. Najpierw dyrektor finansowy TDC Hans Munk Nielsen powiedział, że firma "nie ma obsesji na punkcie zwiększenia udziałów w Polkomtelu, a inni mają większy apetyt", kilka dni temu zaś dziennik "Borsen" napisał, że koncern rozważa nawet sprzedaż akcji polskiego operatora.

Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.