Apple zabezpiecza pamięć

Intel oraz Micron Technology łączą siły na rynku pamięci flash, a Apple Computer wysupła ponad miliard dolarów, aby zapewnić sobie ich stałe dostawy przez najbliższe pięć lat.

Wspólne przedsięwzięcie obu producentów procesorów ma się nazywać IM Flash Technologies. Spółka joint venture powstanie prawdopodobnie jeszcze w tym roku - pakiet kontrolny 51 proc. udziałów obejmie Micron, resztę - Intel. Obie firmy na początek zainwestują po 1,2 mld dol. - pieniądze pójdą na budowę zakładów produkcyjnych w Idaho, Utah oraz Wirginii. W ciągu najbliższych trzech lat zarówno Intel, jak i Micron mają dołożyć kolejne 1,4 mld dol.

Jednocześnie spółka Apple Computer oświadczyła, że zapłaci nowej firmie pół miliarda dolarów z góry, aby zapewnić sobie stałe dostawy pamięci flash, które używa m.in. w popularnych odtwarzaczach przenośnych iPodach. Ale na tym nie koniec - w sumie na zapewnienie sobie przez najbliższe pięć lat dostaw pamięci od pięciu producentów (pozostali to: Hynix Semiconductor, Samsung Electronics i Toshiba) Apple wyda 1,25 mld dol. na samą zaliczkę. Długoterminowy kontrakt zabezpieczy też Apple przed wahaniami cen na rynku. W 1999 r. podobny kontrakt wart 100 mln dol. Apple zawarł z Samsungiem, aby zapewnić sobie stałe dostawy wyświetlaczy do laptopów iBook.

Pamięć flash typu NAND jest stosowana m.in. w kamerach cyfrowych, telefonach komórkowych z wbudowanym aparatem cyfrowym oraz przenośnych odtwarzaczach muzycznych (jak np. iPod). Nazywa się ją też pamięcią nieulotną, a to dlatego, że po odłączeniu od źródła zasilania nie traci się zapisanych na niej danych. Analitycy rynku IT już prognozują, że pamięć flash zastąpi twarde dyski o małych pojemnościach.

Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.