Eksperci: Kto zszyje rząd PO i PiS

Roman Kluska, Roman Polko, Michał Boni, Adam Pawłowicz - to tylko niektórzy eksperci, którzy pracują dziś nad programem rządu Kazimierza Marcinkiewicza

Od poniedziałku negocjacje programowe prowadzą zespoły ekspertów partyjnych. Główną rundę rozmów rozpoczął najpierw zespół ds. makroekonomii. A w nim ze strony Platformy Obywatelskiej prym wiedzie poseł Zbigniew Chlebowski zajmujący się gospodarką w poprzedniej kadencji Sejmu. Kolejni eksperci PO to: b. wiceminister finansów, dziś doradca prezesa PZU Stefan Kawalec, skarbnik w warszawskim ratuszu Mirosława Boryczka oraz Rafał Antczak, ekonomista Centrum Analiz Społeczno-Ekonomicznych.

Ze strony PiS negocjować będą: Cezary Mech, b. szef Urzędu Nadzoru nad Funduszami Emerytalnymi w czasach rządu AWS, poseł PiS, niegdyś bliski współpracownik Lecha Kaczyńskiego w NIK Wojciech Jasiński (specjalista od finansów, ale też prywatyzacji - wymieniany jako kandydat PiS na ministra skarbu), główny ekonomista Internetowego Domu Maklerskiego Marek Zuber (przymierzany do fotela wiceministra finansów), Stanisław Kluza, główny ekonomista BGŻ (typowany na ministra finansów) oraz Michał Krupiński - absolwent SGH, doradca PiS w Parlamencie Europejskim.

Główne różnice między PiS i PO dotyczą prywatyzacji. Partia braci Kaczyńskich chce ją raczej zatrzymać, a Platforma opowiada się za sprzedażą kolejnych państwowych firm z nielicznymi wyjątkami. Podatki: PO chciała podatku liniowego, PiS jest temu przeciwny, ale obie partie są za zdecydowaną obniżką podatku od osób fizycznych. Jednak PiS chce ulg na dzieci. PO jest sceptyczna.

Burzliwe obrady mogą przytrafić się ekspertom od rynku pracy i polityki socjalnej. PiS chce zwiększać wydatki socjalne, dać więcej emerytom i rencistom, PO jest wstrzemięźliwa. Do kłótni może też dojść w sprawie zdrowia. PiS chce finansowania służby zdrowia bezpośrednio z budżetu, PO jest temu przeciwna.

Obie partie powołały zespoły tematyczne, które będą negocjować te kwestie. Ich skład utajniono. Dlaczego? Tego rzecznicy PO i PiS nie powiedzieli. "Gazecie" udało się skompletować większość nazwisk ekspertów.

(Zespół podatkowy. Ze strony PiS są tam: Mech, Jasiński oraz Roman Kluska - twórca komputerowego Optimusa niesłusznie oskarżony przez urząd skarbowy i prokuraturę o przestępstwa podatkowe, ostatecznie oczyszczony z zarzutów.

Platformę reprezentują: Boryczka, Antczak oraz b. prezes NBP Hanna Gronkiewicz-Waltz.

(Zespół gospodarki i prywatyzacji. Ze strony PiS zasiada w nim Adam Pawłowicz, członek rady nadzorczej TVP, za czasów AWS prezes Państwowej Agencji Inwestycji Zagranicznych. Od 2002 r. pracuje w kancelarii prawnej White & Case. W zespole jest także poseł PiS, kandydat na ministra infrastruktury Jerzy Polaczek, i być może dołączy do tego zespołu także Roman Kluska.

W imieniu Platformy negocjować będą: Chlebowski, Jacek Krawiec - b. prezes Impexmetalu i Elektrimu - oraz bankowiec, b. członek władz BGŻ Jarosław Kochaniak.

(Zespół rozwoju. Chodzi tu głównie o rozdział funduszy unijnych. Ma się tym zająć nowe Ministerstwo Rozwoju. PiS reprezentują: Jerzy Polaczek, ponadto kandydat PiS na ministra rolnictwa Krzysztof Jurgiel, poseł PiS Marek Kuchciński (w sejmowej ankiecie w rubryce zawód wpisał "polityk") oraz senator PiS Władysław Ortyl.

Do tego zespołu PO wysłała swojego eurodeputowanego Jana Olbrychta, wiceszefa komisji regionalnej w Parlamencie Europejskim. Jest też Grażyna Gęsicka, wiceprezes Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości zajmująca się rozdzielaniem unijnych dotacji.

(Zespół ds. mieszkalnictwa i zagospodarowania przestrzennego. Ze strony PO jest poseł tej partii Łukasz Abgarowicz, niegdyś bliski współpracownik b. prezydenta Warszawy Pawła Piskorskiego oraz Ewa Bończak-Kucharczyk, b. wiceprezes Urzędu Mieszkalnictwa.

Ze strony PiS: Jerzy Polaczek oraz poseł PiS Paweł Poncyliusz - przedsiębiorca, ekonomista ze średnim wykształceniem. Jest też Paweł Pelc, współautor programu mieszkaniowego PiS.

(Zespół ds. rynku pracy. W zespole są: Tadeusz Cymański - jeden z kandydatów PiS na ministra pracy, poseł od 1997 r. (najpierw AWS, potem PiS), wcześniej przez dwie kadencje burmistrz Malborka, i Ewa Tomaszewska - senator PiS, w latach 1997-2001 poseł AWS, członek władz "Solidarności", ekspert od polityki społecznej.

Platformę reprezentuje Michał Boni, minister pracy w rządzie Jana Krzysztofa Bieleckiego, później szef doradców ministra pracy Longina Komołowskiego w rządzie Jerzego Buzka. W ostatniej kampanii wyborczej doradzał prezydenckiej kandydatce PD Henryce Bochniarz, ale udzielał się również w zespołach programowych stworzonych przez Jana Rokitę z PO.

PO oddelegowała tam też Piotra Kołodziejczyka, wiceministra pracy w rządzie AWS o zdecydowanie liberalnych poglądach. Z tego powodu jest wyjątkowo nielubiany przez związkowców. Przez ostatnie cztery lata pracował w poznańskim magistracie.

Ze strony Platformy w zespole są też: Jarosław Duda - poseł PO z doświadczeniem w pracy związanej z pomocą społecznej i PFRON oraz Sławomir Piechota - świeżo wybrany poseł PO, wcześniej wrocławski radny i wiceprezydent miasta. To jeden z nielicznych niepełnosprawnych posłów.

(Zespół służby zdrowia. Ze strony PiS jest lekarz Bolesław Piecha, poseł PiS. PO reprezentuje Andrzej Sośnierz, były szef Śląskiej Kasy Chorych zwalczany przez b. ministra zdrowia Mariusza Łapińskiego. Oskarżony o marnotrawienie pieniędzy został oczyszczony z zarzutów przez sąd kilka dni temu. PO wysłała też do tego zespołu lekarkę Elżbietę Radziszewską, która zajmowała się służbą zdrowia w poprzedniej kadencji Sejmu.

(Zespół ds. bezpieczeństwa. PiS reprezentują: Ludwik Dorn - jeden z liderów PiS, kandydat tej partii na szefa MSWiA, Roman Polko - pułkownik, b. szef jednostki antyterrorystycznej GROM, w warszawskim ratuszu odpowiedzialny za sprawy bezpieczeństwa, Zbigniew Wassermann - prokurator, poseł PiS, kandydat tej partii na stanowisko koordynatora służb specjalnych, w rządzie AWS prokurator krajowy, w Sejmie poprzedniej kadencji wiceprzewodniczący komisji ds. Orlenu, Zbigniew Ziobro - poseł PiS, b. wiceminister sprawiedliwości w rządzie AWS, aktywny w komisji Rywina, w obecnym rządzie kandydat na ministra sprawiedliwości.

Z PO są: Marek Biernacki, b. likwidator majątku PZPR, w rządzie AWS minister spraw wewnętrznych i administracji, dziś jeden z kandydatów na stanowisko koordynatora służb specjalnych, i Cezary Grabarczyk - prawnik, poseł PO, w poprzedniej kadencji aktywny w komisji ds. PZU, członek Krajowej Rady Sądownictwa.

Zespół ds. administracji, samorządu, legislacji. Zbigniew Ziobro i poseł PO Waldy Dzikowski.

Copyright © Agora SA