Orlen przejął kontrolę nad czeskim Unipetrolem

W środę PKN Orlen obsadził swoimi ludźmi radę nadzorczą Unipetrolu i dokonał zmian w zarządzie

W pięcioosobowym kierownictwie pozostało dwóch dotychczasowych szefów czeskiego koncernu - prezes Pavel Szwarc oraz wiceprezes Wit Szybert. Do zarządu weszli: odpowiedzialny za finanse Marek Mroczkowski (były wiceprezes PKN Orlen oraz prezes Polkomtela), Holender Frederik Emich (będzie odpowiadał za sprzedaż detaliczną) oraz Adam Życzkowski z Orlenu, który ma odpowiadać za połączenie firm. W radzie nadzorczej pojawiło się siedmiu Polaków. Jej szefem został prezes PKN Igor Chalupec.

Zmiany to efekt przejęcia przez polski koncern największego dostawcy paliw u naszych południowych sąsiadów. PKN zapłacił za 62,99 proc. akcji Unipetrolu około 400 mln euro. Może być zmuszony też dopłacić 60 mln euro premii prywatyzacyjnej, co związane jest ze świetnymi wynikami Unipetrolu w 2004 r.

Co w zamian otrzymuje Polska spółka? PKN, przejmując Unipetrol, stał się największym producentem paliw w naszym regionie. Zabezpieczył sobie także południe kraju przed zalewem ropy z Czech i Słowacji. PKN będzie też trudniejszym obiektem do przejęcia.

Ponadto staje się najważniejszym importerem rosyjskiej ropy. Po połączeniu będzie kupował aż 18-19 mln ton surowca rocznie. To 10 proc. całego rosyjskiego eksportu ropy. Może to ułatwić negocjacje lepszych cen zakupu.

- Nie oznacza to wzrostu uzależnienia od rosyjskiej ropy - zaznacza Chalupec. - PKN i Unipetrol dysponują możliwością dostaw z alternatywnych źródeł.

Szefowie obu firm poinformowali też o swoich planach. Jeszcze w tym roku PKN sprzeda część spółek związanych z produkcją nawozów i środków ochrony roślin. Kupi je Agrofert.

Z kolei zgodnie z umową z Conoco Phillips (spółka współpracowała z PKN przy przejmowaniu Unipetorlu) PKN będzie musiał odsprzedać Amerykanom do 100 stacji sieci Benzina.

Polska spółka do 25 lipca będzie także zmuszona ogłosić wezwanie skierowane do drobnych akcjonariuszy. Cena uzależniona byłaby m.in. od średniej z ostatnich sześciu miesięcy.

Copyright © Agora SA