Verizon przejmuje MCI za 6,75 mld dol.

Trwa seria fuzji na amerykańskim rynku telekomunikacyjnym. Verizon Communications wysupła 6,75 mld dol. za MCI, drugiego co do wielkości operatora połączeń dalekosiężnych w USA.

O podpisaniu porozumienia w tej sprawie poinformowały w poniedziałek zarządy obu firm. Aby doszło do połączenia, zgodę muszą wyrazić jeszcze udziałowcy MCI i urzędy regulujące rynek telekomunikacyjny w USA. Obie spółki liczą, że uda się to załatwić jeszcze w tym roku.

Verizon ubiegł tym samym innego chętnego na MCI - firmę Qwest Communications. Qwest proponował wprawdzie więcej - 7,3 mld dol. - ale jest w znacznie gorszej kondycji finansowej (jego zadłużenie sięga 17 mld dol.) i ma mniejszy udział w rynku. Poza tym na rzecz Verizon przemawia jego silna pozycja na rynku telefonii komórkowej.

Pomimo iż MCI ma długi w wysokości ok. 4 mld dol., jest łakomym kąskiem dla Verizon. Ma bowiem 14 mln abonentów i świadczy usługi dla ponad miliona klientów korporacyjnych. Dzięki transakcji Verizon przedzierzgnie się z lidera na rynku lokalnych połączeń w gracza numer dwa w lukratywnym sektorze usług dla firm.

Koszty przeprowadzenia operacji wahają się od 3 do 3,5 mld dol. - ale Verizon szacuje, że zwrócą się po trzech latach.

To kolejna fuzja wśród amerykańskich operatorów telekomunikacyjnych. Dwa tygodnie temu firma South Bell Communications poinformowała o przejęciu za 16 mld dol. AT&T, lidera na rynku połączeń dalekosiężnych. Z kolei w grudniu ub. r. decyzję o fuzji ogłosili dwaj operatorzy komórkowi: Sprint przejął Nextela za 35 mld dol. tworząc tym samym trzecią co do wielkości spółkę na rynku telefonii przenośnej w USA.

Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.