Czy grupa Menatep sprzeda GTS Polska

Grupa Menatep, główny akcjonariusz Jukosu, postanowił wycofać się z branży telekomunikacyjnej. U nas Menatep jest udziałowcem firmy GTS Polska

O sprzedaży przez Menatep aktywów telekomunikacyjnych poinformował w poniedziałek dziennik "Kommiersant". Aktywami tymi zarządza spółka Antel Holdings.

Według rosyjskiego dziennika decyzję Menatep uznano za całkowicie logiczną. "Możliwość rozwoju tego interesu w znaczącej mierze określały dochody kompanii naftowej Jukos, która wśród akcjonariuszy ma grupę Menatep. Po krachu Jukosu sprzedaż aktywów telekomunikacyjnych była dla Menatepu kwestią czasu" - stwierdza rosyjski dziennik. Menatep ma 69 proc. akcji Jukosu i jest największym akcjonariuszem tego największego niegdyś producenta ropy naftowej w Rosji. Obecnie Jukos znajduje się na krawędzi bankructwa, oskarżany przez władze Rosji o gigantyczne zaległości podatkowe. W grudniu 2004 r. władze Rosji znacjonalizowały główne złoża Jukosu na poczet spłaty zaległości podatkowych koncernu.

Według "Kommiersanta" Antel Holdings wystawił na sprzedaż udziały w spółkach Raskom (operator światłowodu z Finlandii przez Sankt Petersburg do Moskwy), Metrokom (operator sieci w Sankt Petersburgu), Makomnet (operator sieci w Moskwie) oraz w spółkach Magistral-Telekom i Mieżdunarodnaja Kompanija Swjazi. Według rosyjskiego dziennika zakupem udziałów w tych spółkach mogą być zainteresowane rosyjskie firmy telekomunikacyjne Sistiema i Golden Telekom. Zdaniem rosyjskich analityków w spółki telekomunikacyjne w Rosji Menatep zainwestował 100 mln dolarów, ale z ich sprzedaży uzyska najwyżej 40-80 mln dolarów. "Z powodu sytuacji politycznej Menatep będzie musiał szybko wyprzedać swoje aktywa i zapewne dlatego będą sprzedawane poniżej godziwej wartości" - oceniła Olga Żylinska, analityk firmy Renaissance Capital.

Do grupy Menatep należy też sieć firm telekomunikacyjnych w Europie Środkowej, działających w Polsce, Czechach, Słowacji, Rumunii i na Węgrzech w ramach struktury GTS CE, świadczącej usługi dla klientów instytucjonalnych. Antel Holdings stał się właścicielem GTS CE w sierpniu 2002 r., odkupując tę firmę od upadłego amerykańsko-holenderskiego koncernu KPNQwest.

- Nie sądzę, by Antel zamierzał pozbyć się udziałów GTS - stwierdziła rzecznik GTS Polska Urszula Stankiewicz. Wskazuje ona, że 22 grudnia 2004 r. GTS CE zawarł umowę zakupu firmy Aliatel, która działa w Czechach i na Słowacji. Transakcja ta zostanie sfinalizowana na początku 2005 r., po zatwierdzeniu przejęcia przez czeskie i słowackie władze antymonopolowe.

Jednak krach Jukosu może być dla Menatp argumentem za wyjściem z firm telekomunikacyjnych nie tylko w Rosji, ale również w Europie Środkowej.

Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.