Będą cyfrowe plany

Polska i inne państwa Europy Środkowo-Wschodniej należące do tzw. Porozumienia Nida przystąpią do opracowania planów sieci naziemnej telewizji cyfrowej (DVB-T) - poinformował Urząd Regulacji Telekomunikacji i Poczty (URTiP)

Jacek Strzałkowski, rzecznik prasowy Urzędu, poinformował, że podczas ostatniego spotkania Porozumienia Nida uzgodniono podstawowe kryteria planowania sieci cyfrowych. Członkowie tej organizacji wymienili się informacjami o wprowadzaniu naziemnej telewizji cyfrowej w poszczególnych krajach. Porozumienie Nida wzięło swoją nazwę od miejscowości na Litwie, gdzie zostało zawiązane. Zajmuje się koordynacją rozwoju naziemnej telewizji cyfrowej w państwach członkowskich. Poza Polską należą do niego: Białoruś, Estonia, Rosja, Litwa, Łotwa, Mołdawia, Słowacja i Ukraina. Czechy mają status obserwatora. Kolejne spotkanie jest planowane na luty 2005 r. i ma być poświęcone wynikom planowania sieci naziemnej telewizji cyfrowej.

Zaletami naziemnej telewizji cyfrowej są lepszy obraz i dźwięk, kompresja sygnału telewizyjnego pozwalająca nadawać więcej programów telewizyjnych na jednym kanale oraz usługi dodatkowe (np. poczta elektroniczna).

W maju 2003 r. URTiP zaprezentował dwa warianty budowy naziemnej telewizji cyfrowej w Polsce. Pierwszy (tzw. wariant emisji równoległej) zakłada zbudowanie w ciągu dwóch-trzech lat całej sieci cyfrowej, która od razu objęłaby ponad 50 proc. ludności Polski. W tym wariancie telewizja nadaje także w sposób analogowy. Drugi wariant (tzw. wariant przyśpieszonej konwersji) zakłada uruchomienie w okresie 6-12 miesięcy naziemnej telewizji cyfrowej na wybranym obszarze (np. na terenie aglomeracji warszawskiej) i stopniowe rozszerzanie jej zasięgu na resztę kraju.

Copyright © Agora SA